RTK

RTKLive
20 Maj, 2024

Wladimir Klitschko kundër Francesco Pianeta me 4 Maj

1 min read

Francesco pianetaSapo është nënshkrruar marrëveshja ndërmjet Wladimir Klitschko dhe Francesco Pianeta. Përballja do të zhvillohet me 4 Maj në Manhajm të Gjermanisë dhe do të jetë e vlefshme për titullin WBA, IBF, WBO dhe IBO.

Duelin e fundit Klitschko e zhvilloi në muajin nëntor të vitit të kaluar, kur mposhti polakun Mariuszh Wach ku triumfoi me vendim unanim. Mandatori i tij Francesco Pianeta do të ketë rastin e parë në karrierën e tij për të fituar titullin e kampionit botëror. Deri sa më parë ishte kampion i bashkimit evropian të versionit EBU dhe kampion botëror

Klitschko deri më tani ka zhvilluar 62 meçe profesioniste duke shënuar 59 fitore (50 KO) dhe ka pësuar 3 humbje. Ndërsa Francesco Pianeta është i pamposhtur ku ka rekord prej 28 fitore (15 KO) deri sa ka vetëm një barazim.

Foto: Eroll Popova

Kosovaboxing.org
27 Shkurt 2013

3 thoughts on “Wladimir Klitschko kundër Francesco Pianeta me 4 Maj

  1. Pershendetje Kosova Boxing jeni shum te shpejte per lajmin qe sa po na relaksoni shum shum atdhetar shum sportista por veq nji sa i perket meqit kjo ashte vetem se nji viktim i radhes i klitckos asgje tjeter. Por mendimi im personal asht qe Wladimiri te jep edhe nji rematch David Haye edhe aty e ka fundin ky person keshtu qe asht edhe Alexander Povetkin ka boksera qe asht Alexander Dimitrnko po shkon i gjan do viktima.

    ju flm shum per mirkuptim

  2. Artan Te Uroje Shum Shum Fat Edhe Urime Sajtin Eri Shum Shum Super Ashte Urime Edhe Njiherit Nga Zemra

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.