RTK

RTKLive
15 Korrik, 2024

Sonte Golovkin kundër Wade

1 min read

Genady GolovkinGenady Golovkin (34-0, 31 KO) do të mbroj titullin e kampionit të botës sonte me 23 prill në Inglewood të Kalifornisë. Ai përball do të ketë amerikanin Dominick Wade (18-0, 12 KO).

Ky meç i rëndësisë së madhe në kategorinë e mesme do të jetë i vlefshëm për titujt e kampionit botëror në versionin WBA-Super, IBF, IBO dhe për WBC-Interim.

Nëse Golovkin sonte mbrëma Waden, gjë që e cila pritet, atëhere Golovkin nga versioni WBC do të shpallet zyrtarisht kundërshtar i radhës i Saul Canelo Alvarezit. Alvarez është kampion zyrtar në WBC dhe do të duhej të mbron titullin ndaj Golovkinit. Por, ditë më parë Canelo theksoi se nuk është i gatshëm të boksoj me Golovkin. Ai theksoi se është i fokusuar në duelin që e pret me Amir Khan me 7 maj në Las Vegas. Por, versioni WBC do ti jap vetëm një muaj kohë për të pranuar luftën me Golovkin, për ndryshe titulli i kampionit atij do ti mirret.

Sa i përket duelit të nesërm ndërmjet Golovkin dhe Wade, këtë meç pritet ta fitoj Golovkin. Ai është favorit apsolut në këtë meç, sepse Wade është boksier debutues apo i ri për tu përballur me kazakun që ka dyfish më shumë duele se ai në boksin profesionist.

www. Kosovaboxing.org
22 prill 2016 

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.