RTK

RTKLive
13 Qershor, 2024

Liridon Zeqiri boksieri më i mirë i turneut “Adem Jashari” për 2011

4 min read

Palestra Bill Clinton, Ferizaj, 26 Nëntor 2011 – Boksieri nga Kosova, Liridon Zeqiri është shpalllur boksieri më i mirë i turneut “Adem Jashari” për vitin 2011. Juria profesionale në krye me Mehmet Bogujevcin, Zef Gjonin, Augusto Lauri, Jure Lozancic, i dhanë meritën boksierit tonë trofeun e më të mirit për këtë vit. Zeqiri në finale u takua me boksierin nga Kroacia Ivan Njegac që e mposhti me vendim unanim të gjyqëtarëve. Alban Bermeta dhe Maksim Uvetkov ishin qifti më lufturak, Burim Hasani tekniku më i mirë, ndërsa Ivor Galeroviç boksieri më Fair-Play.

Ndeshja e parë e finalës u zhvillua ndërmjet Kreshnik Kokollarit nga Kosova dhe Kamil Parchiala nga Polonia. Në këtë meç fitues doli Kokollari me vendim unanim 5 me 0. Dueli i dytë ishte në konkurrencën e femrave, ku boksierja nga Kosova Marigona Beadini mati forcat me çeken Jena Ondezkova. Ky meç doli të jetë i padrejt nga gjyqëtarët pasi i dhanë fitoren boksierës tonë që ishte nën nivelin e saj, ku çekja ishte shumë më e mirë. Poashtu një gabim ndodhi prapë nga gjyqëtarët ku sipas regullores në boksin femëror boksohet 4 raunde nga 2 minuta, këtu ndodhi të jetë një raund më pak, dhe përfaqësueset çekë dolën të paknaqur gjë që kishin të drejt, sepse u dëmtuan në dy mënyra. Dueli i tretë ishte në kategorinë deri 64 kg, ku boksuan përfaqësuesi nga Shqipëria, Sergjo Sina kundër boksierit perspektiv nga Kosova, Gazmend Gashi. Sina në saje të përvojës më të madhe doli fitues me plot meritë. Fatlum Zhuta ishte ndoshta boksieri që tregoi më së shumti në ndeshjet finale. Zhuta boksoi kundër kampionit të Malit të Zi, Marko Bozovic ku e dërmoi plotësisht gjatë tre raundeve. Dy herë Zhuta e detyroi malazesit ti numërojë gjyqëtari, ku mezi mbaroi luftën. Zhuta tregoi se është boksieri më i mirë momental gjithë shqiptar në boksin amator. Por pasi nuk ishte zgjedhur ndër më të mirët e turneut, Zhuta u gjet shumë i zhgënjyer me dekorimin e më të mirëve. Sekretari i FboxK-së, Mehmet Bogujevci pranoi që Zhuta ishte më i miri sot në ndeshjet finale, por theksoi se arsye që ai nuk mori ndonjë epitet ishte, sepse pat vetëm një ndeshje në këtë turne. Burim Hasani mposhti sllovenin Zver Denis me vendim unanim. Hasani njëherit u zgjodh boksieri më teknik, dhe ky epitet i takoi plotësisht, pai Hasani tregoi teknik të përsosur. Kristian Demaj nga Shqipëria mposhti malazesin e ri, Nikola Milacic me ndërpreje në raund të dytë. Demaj iu deshën vetëm tre minutat e parë për të përfunduar këtë meç, që më pastaj e dorëzuan meçin pa filluar raundi i dytë. Asmer Bilallit nga Shqipëria iu deshtën pak kohë për të studiuar boksierin shqiptar me nënshtetësi gjermane Lulzim Muslia. Bilalli me dy tre godite në pleksus i dha fund duelit duke treguar kualitetet e tij. Alban Bermeta boksoi kundër bullgarit Maksim Uvetkov. Ky ishte njëri ndër meçet më interesant i finales. Bermeta sikur se në meçin e parë kur mposhti sllovenin Alias Venko, edhe sonte tregoi boks cilësor ku mundi bullgarin Uvetkov me vendim unanim 5 me 0. Kroati Ivor Galekovic mposhti bullgarin Alexander Konstandinov me vendim të gjyqëtarëve 4 me 1. Galekovic u zgjodh boksieri më Fair-Play. Egzon Muçolli fitoi pa luftë, pasi kundërshatari i tij, çeku Milan Shatek nuk boksoi për shkak se ishte lënduar në gjysmëfinale. Dueli i fundit ishte mes Labinot Xhoxhaj nga Sllovenia dhe Kadri Mehmetaj nga Maqedonia. Xhoxhaj fitoi me diskualifikim në raund të pare, pasi Mehmetaj tregoi gjest jo sportive duke goditur me këmb pas përfundimit të raundit.

Rezultatet nga meçet finale :

56 kg – Kreshnik Kokollari (Kosovë) vs. Kamil Pierchala (Poloni) – 5:0
60 kg – Marigona Beadini (Kosovë) vs. Jena Ondeezekova (Ceki) – 3:2
60 kg – Liridon Zeqiri (Kosovë) vs. Ivan Njegac (Kroaci) – 5:0
64 kg – Sergjo Sina (Shqipëri) vs. Gazmend Gashi (Kosovë) – 5:0
64 kg – Burim Hasani (Kosovë) vs. Zver Denis (Sllovenia) – 5:0
69 kg – Asmer Bilalli (Shqipëri) vs. Lulzim Muslia (Germani) – RSCO 2
75 kg – Fatlum Zhuta (Maqedoni) vs. Marko Bozovic (Mali i Zi) – 5:0
75 kg – Alban Bermeta (Shqipëri) vs. Maksim Uvetkov (Bullgari) – 5:0
81 kg – Ivor Galekovic (Kroaci) vs. Alexander Kostandinov (Bullgari) – 4:1
81 kg – Egzon Muçolli (Kosovë) vs. Shatek Milan (Ceki) – WO
91 kg – Kristian Demaj (Shqipëri) vs. Nikolla Milacic (Mali i Zi) – RSCO 2
+91 kg – Labinot Xhoxhaj (Slloveni) vs. Kadri Mehmetaj (Maqedoni) – DQ 1

Boksieri më i mirë : Liridon Zeqiri
Tekniku më i mirë : Burim Hasani
Qifti më luftarak : Alban Bermeta dhe Maksim Uvetkov
Boksieri më Fair-Play : Ivor Galekovic
 
Gjyqëtarët:
Latif Demolli
Rrustem Konjuhi
Rade Vujovic
Losho Nesev
Aliriza Rexhepi
Agim Rexhepi
Agim Shala
Agim Tahiraj

Matës i kohës :
Safet Syla
Fadil Bekteshi  

Delegat :
Piotr Byrdy
Sylejman Voca

Foto : Fehmi Xheravina
Produksioni “Natyra Film”

Artan Vërbica
26 Nëntor 2011

50 thoughts on “Liridon Zeqiri boksieri më i mirë i turneut “Adem Jashari” për 2011

 1. Urime per fituesit megjithe qe Liridoni nuk e meritoi per fitues, mbrem ishte Fatlum Zhuta, por megjithe qe nuk ndryshojm shume urime te gjithve ka qene shum mire e pregatitur. Kemi kaluar nje mbremje te bukur ne Ferizaj, gjith te mirat Artan, dhe nje Falenderim shkon per ju per punen qe beni ne pasqyrimin e boksit shqiptar ne pergjithsi.

 2. z.Artan. Me respektin me te madh i drejtohem te gjithe spordashesve sportisteve dhe te gjithe analisteve te boksit. Kerkush nuk e meritoj cmimin ..arsyet te cilat i keni marr nga Mehmet Boguevci jane arsye te kota, te pa vlera, une per turneun “ADEM JASHARI” refuzova nje nder turnet me te medhenj dhe me te vjeter ne evrope “DOREZAT E ARTA” vetem e vetem per ti dal faqebardhe Kosoves. Kjo eshte hera e trete radhazi qe kreret e federates se Kosoves qe po ma bejne kete gjest ANTISPORTIST.. une me vetem pak fjal dua ta perfundoj dhe dua vetem te falemenderoj ate PUBLIK fantastike e cila me perkrahu dhe gjithe shpirt dhe vetem atyre ua dedikoj fitoren time..

 3. – Urime Liridonit Turneun Adem Jashari –
  dhe Urime Gjith Boksierve qe moren Pjese ne nje turne te madh siq eshte deshmori, Legjendari Adem Jashari .
  N’ket Turnir mu ka bere Padrejtsi se une skom qen i pergaditun ashtu qe te kem dy boksier te fort plus ne Finale qe u ndesha kundershtari im s’boksoj e gjysem finale po drejt ne finale, duhet te jemi realist, shikone edhe gjysem finale dhe do ta kuptoni se un duhej te boksoja me te Slovenise, kurse Burimi qe ska boksu ne gjysem finale me Sergio Sinen e Shqiprise .

  Respekt Artan per Faqen met mir shqiptare Kosova Boxing.org

 4. TE THEM TE DREJTEN HEROI Z. ADEM JASHARI KA DHEN JETEN PER GJITH KOSOVEN. POR ORGANIZIMI DHE RESPEKTIMI I TIJ NE PRISHTINE LENTE SHUM PER TU DESHIRUAR, OSE ME MIR TE THEM ISHTE NJE PERULJE E KETIJ EMRI. POR DUA TE FALENDEROJ DHE RESPEKTE PER QYTEIN DHE GJITH QYTETARET E FERIZAJT RESPEKTE.NDERSA PER STIMULIMIN DHE NDARJEN E TROFEVE TURP SEPSE ISHTE NJE VENDIM SHUM NACIONALIST QE NUK E MERITON SPORTI SIDOMOS NE BOKS. FLMND

 5. pershendetje

  shfrytzoj rastin qe te pershendes te gjithE sportistet qe moren pjese ne turneun ADEM JASHARI, e shfrytzoj rastin qe gjithashtu te pershendes publikun e Ferizajit se me te vertet kan qene te mrekullueshem, mirpo cka ishte TURP NDARJA E DREJTSIS, se pari skandali me Marigonen qe e ke cek me lart ne regulloret e organizates AIBA, 4r nga dy min dhe se dyti skandali me Zhuten.

  F Zhuta ne kete turnir mer pjes prej 2009 tre vite me radh tre here eshte dal ne finale, tre here radhasi fiton finalen tregon boks cilsor dhe kualitativ dhe as niher nuk eshte nderu me ndoni cmime, eshte TURP edhe njeher per Mehmet Bogujevcin me kto arsyetime te kota, qe kto jan ndarje nacionaliste, Zhuta per publikun dhe dashamiret e sportit ka qen fitues i ktij turniri me nje paraqitje te shkelqyer ne ring i kualitetit boteror.

  Te dashur shikues e dashamir te boksit, nuk esht turp qe bokseri qe ngriti te gjith publikun ne kemb te mos nderohet, por kjo ishte gjithe e pergatitur por ma mir mos i hym aq thell kesaj pune, por vetem nje gje, Bogujevci dhe Demolli mashtrusi e kan pergatit gjith kete pune. Zhuta eshte i mire per Bogujevcin kur ka nevoj per perforcime ne Eurolige, kurse per ksi raste gjen edhe arsye eshte turp per ne, ne fund le te mbetet ne duart e shikusve te atyre qe din ta vlersojne nje sportist. Zhuten kto lloj mashtrimesh nuk duet ta demoralizojn po anasjelltas.

  Pershendetje ju z.Artan dhe te gjith shikusve te kosovaboxing.

 6. Me vjen keq qe Zhuta nuk arriti te fitoj Turneun edhe pse pati njer kudnershtar mjaft te mire, por nuk tregoi boks mjaft cilesor, dhe me 1 ndeshje ne finale direkt siq ka qen Zhuta, nuk eshte e mundur te jete bokseri me i mire i turneut >$. Duhet me i analizu edhe ndeshjet para finales per te arritur cakun e merituar. Liridon Zeqiri edhe vitin e kaluar e meritoi kupen e Adem Jasharit por ja qe nuk ju realizua endrra, pra kete vit mori edhe hakun e vitit te kaluar .

  FLM per mirkuptim dua tpershendes dhe te Falnderoj Publikun qe kan qene Superioor >DD e kan zbukuru turneun me se shumti, flm

 7. Per kete turnir, shume mungon bokserat e Kosoves si Bujar Sejdiu, si Rasim Shabani, si Mahmut Gorda si bokseret e Pejes e Gjakoves e shum shum boksera tjera. Nuk mahet boksi me ni Liridon Zeqiri edhe ni Burim Hasani, trofeu ka meritu ose Fatlum Zhuta ose Burim Hasani, se kta 2 duel jane kone jasht zakonshme fort edhe kan dregu boks mire. Atmosfera ne Ferizaj ukon fenomenal shum mir ke organizimi ne Ferizaj duhet federata e boksit te Kosoves me punu sa ma drejt kush e meriton trofeun vjen shum mir qe u organizu turneu tradicional Adem Jashari

  z.Artan shum mir jeni tu punu veq perpara
  Mahmut Gorda

 8. Doni edhe ne gongun e arte, Zhuta ka qene ne finale por arriti deri te finalja e madhe dhe e fitoj gongun e arte. Zhuta dhe une kam qene ne prezent kur fitoj gongun e arte dhe ka bere nje boks sic beri edhe ne Kosove..ndersa ju doni duket se spo keni asnje lidhje me boksin qe ti vlersoni te tjeret. Shihni kundershtarin e Liridonit si ishte ai ishte shume i dobet, per mua kupa e Adem Jasharit e kish meritu, FATLUM ZHUTA, ASMER BILALI, OSE CHRISTIAN DEMAJ. ndersa Doni duhet me pa me shum boks per me i vlersuar te tjeret.

  respkete per kosovaboxing.org

 9. Per ty D aq ke njohuri ne boks ate nuk e vendos ti e as une, ate le ta vendosi populli vet shikuesit e vendosen ate se kush qe boks cilsore, e jo Liridon Zeqiri se ka meritu qat titull se ska tregu asgje gjate gjith ndeshjes. Publiku osht kon ne heshtje o zotri, cfare boksi cilesor po te doket apo pse e kish nje kundeshtar koti qe skish lidhje me boksin, kurse sa per nje ndeshje ka sende qe ti si din ato e para cdo kujt mund me i ra meci direkt ne finale e dyta aty kish dy boksier shqiptar ne kaegorin 75 kg, por eshte me mire mos folim per kete ma shume dhe e treta eshte se Zhuta 2009, 2010 ka marr pjese ne kete turnir ku ka boksu ne gjysme finale dhe ne finale ka mund boksiert ma te mire dhe prap se prap seshte nderu me as nje far lloj cmimi, e jo mo te zgjidhet ma i miri kurse kesaj radhe u tregu dobesia e Mehmet Bogujevcit dhe Demollit mashtrusit, qe su tregun as pak te drejt. Per Zhuten kjo le te jete vet nje mesim dhe te vazhdon me boksin ne kete menyre sepse aj i takon boksit botenor .

  flm per mirekuptimin

 10. Ju Pershendes te gjithve qe kini komentu ketE Turne dhe ju them vetem nje, Federata e Boksit te Kosoves nuk ka ndryshuar as nje gje prej une kur kam mare pjese ne vitin 2009!!!
  Ata i perseritin vaxhdimisht gabimet e tyre dhe nuk kan njet te ndryshojn diqka, me vjen keq per Fatlumin qe ju ba padrejtsi, por nese u duft te bokson nje bokser dy here per ta Fituar TROFEN tani eshte dasht cdo bokseri tju mundsohet te bokson dy here te te jane shansat e njejta e jo te kerkohen arsyje pse nuk ju shpernda Trofeu Atyre!
  Nuk eshte e Drejt te merr nje Bokser Trofen vetem pse don Mehmeti, Filani apo Filani, ne kete menyre po i hup edhe vlera Turneut dhe po munohen edhe ndoshta Komandantit Legjendar tja Hupin Vleren e ketij turneu…
  Per Trofe oshte desht tju jipet Fatlum Zhutes, Alban Bermetes ose Kristian Demaj!!!
  kta kallxuan si duhet te boksohet dhe ishin shume me te mire se tjeret, vetem kta boksera jane dallu dhe kan tregu Boks te mire!
  Tekniku me i mire besoj edhe une se oshte shpall me te drejt, se ai ishte Burim Hasani…

  I Pershendes te gjith adhuruset e Boksit Shqiptar kudo qe jane!!

 11. Urime fitusit te turneut Adem Jashari, por me duhet te them paknaqisin te federates nese nuk din te bejn ni turnir, let ja lajn atyne qi din. Si mujne ni boxer aq te mir me prespetiv dhe shume talent
  si Gazmend Gashi te ja bajn kit padrejtsi qe ne gjysmen finale ja qesin kurdeshtarin me killazh me te ran 10 kg + me provoj thuja se 35 meqe ma shume se Gazmend Gashi dhe fiton Gazmend Gashi dhe ne finale meniher te nesermen ja qesin Gazmend Gashit ni boxer i pushum qe nuk ka pas kurdeshtar per ne finale te shkoj do me then nuk ka boxu ne gjysemfinale te boxoj me Gazmend Gashin, shume e padrejt. GAZMEND GASHI OSHT NJE NDER BOXERAT ME TE MIRE NE KOSOVE, TE LUMT GAZMEND KOMLIMENTE NGA DATI NE GJERMANI
  PO TI KISHIN BA KETA TJERET BOXERA KTA KURDESHTAR SI TI NUK KISHIN MUJT As NE GJYSUMFINALE ME SHKU, RESPEKT JE MA I FORTI

 12. Ne kete turne te zhvilluar i ju be padrejtsi boxerit te talentuar Gazmend Gashi. Gazmend Gashi se bashku me vellaun e tij Arian Gashi lirisht mund te them se janë ardhmeria e boxit Kosovarë dhe se nje dite do te arrijn larte. Gazmend Gashi ka pas nje meqe nje dite me pare kunder nje polaku dhe ka fituar bindshem , te nesermen me daten 26.11.2011 me rastin e turneut Adem Jashari ka perballe nje boxer me peshë me te madhe me moshe me te madhe dhe me më shume meqe sesa Gazmend Gashi. E them kete me plot kuptimin e fjales se po te ishte me i pushuar Gazmend Gashi ne kete turne do te merrte çmimin e pare dhe do te shpallej fitues i turneut. Shpresojm qe nje dite te mos kemi me kesi padrejtsi dhe se ata qe e meritojn te shpallen fitues ta kene çmimin.

 13. Pershendetje

  Kosova momentalisht ka vetem 2 Boksier Cilesor siq jan Liridon Zeqiri dhe Burim Hasani , keta 2 boksier u shpallen me te miret e Turneut dhe kjo ka mar fund , tani mund te thuani qe Zhuta a po dikush tjeter ka qen me i mir por Juria eshte ajo qe ndan Drejtsin.

  Kam qen ne te dy gjysem finalet ne Prishtine dhe ne finalen ne Ferizaj , a mund te thuani qe ne gjysem finalen e dyte nga ora 20:00 tregoi dikush boks me te mir se Liridon Zeqiri , shikoni sepse une e njo Liridonin aj ka qen edhe i semur me grip gjate tere javes dhe ka bo boks me Zemer dhe ja arriti qellimit te tij , une vetem te uroj sukese edhe ne te ardhmen Liridon je shum i mir vetem punoo …

  Ky turne nuk eshte fundi i boksit , nuk ka lidhje ka shum boksier qe sa vite boksojn ne Kete turne dhe nuk kan mar qmime , ata qe jan shpall me te miret e Turneut jan ata qe ishin te vertet :
  Boksieri më i mirë : Liridon Zeqiri
  Tekniku më i mirë : Burim Hasani
  Qifti më luftarak : Alban Bermeta dhe Maksim Uvetkov
  Boksieri më Fair-Play : Ivor Galekovic,

  Faleminderit Per Mirekuptim Kosovaboxing.org jeni gjithnje shume te mire

 14. Per llogari timen Fatlum Zhuta e ka meritu epitetin e boksierit me te mire, Liridoni ne finale kurr ma keq nuk e kame pare duke boksu.
  Nuk eshte e drejte qe po i diskriminojne bokseret shqiptare te gjitha trojeve tona sidomos te Maqedonise, kurse ti Fatlum mos u brengos se ne boksdaseshit te gjithe dime se cfare kampioni i madh je, nuk jane me randesi qmimet, ti e ki perkrahjen e shqiptareve kudo qe jane.

 15. Ky Dritoni nuk paska fare lidhje hiq valla, me vjen keq shume!
  Niki, ke te drejt ne at qe shkrove plotsisht!

  Shqiptar te jesh oshte nje krenari se jemi kane tere jeten burra e
  ne duhet te majm kete krenari qe e kemi pas me shekuj. Nuk duhet te na njohin tjera Shtete vetem si Dollovergji a si Tradhtar..

  Per ata lutem qe te ndyshohet diqka ne Boksin e Kosoves!

 16. Faleminderit Artan Verbica .

  Sa i perket komentev ktu qe jan bere mu ato aspak nuk me prekin , kjo nuk ka ndonje pesh tek un sepse ju nuk me shpallet mu boksiern me te mir por Juria.
  me vjen keq qe Fatlum Zhuta nuk mori as nje qmim edhe pse boksoi mir , por kjo nuk do te thot qe ne tash te bejm komente qe me prish imazhin e Turneut sepse sidomos ne Ferizaj ka qen Perfekt si meqet edhe organizimi .
  Un ne ket Turnir kom pas probleme Shendetsore dhe tani mjekohem qdo dit, po zhvilloj terapit mjeksore me hapa dhe inikcione .
  Ne Finale pata dhe nje boksier te papershtatshem qe sme lejonte te bej boks te mir .
  Ky qmim ishte nje motiv shtes qe ne te ardhmen vazhdoj me tutje me boksin dhe sukseset e mia , un ju deshiroj te gjith boksierve shqiptar suksese dhe gjitha tmirat ne jet .

  Faleminderit Artan Verbica Kosovaboxing.org jeni te mrekullushem

 17. Liridon ti qysh ne Gjysemfinale ke qen Kandidati kryesor per Kupen e Adem Jasharit .
  ne gjysem finale boksove jashtzakonisht mir , boksove edhe per publik me pelqen teknika jote qe 2 rounde dominvoe plotesisht dhe roundin e 3t nuk ke sulmuar mund te them qe vetem ke luajtur me kundershtarin .
  ndera ne finale ke pas nje boksier me te gjat dhe ka qen jo i pershtatshum per ty , gjat 2 roundeve te par ishe me i mir por ne round te 3t bere disa gabime qe te cilat tani folin njerzit per ty nuk duhet te besh ksi lshime sepse je nje boksier cilesor / un jom nga ana e Gjilanit dhe te njoh shum mir . te uroj suksese

 18. Pershendetje …

  Ju pershendes te gjithë lexuesve të Kosova Boxing. Eshte me të vërtet kënaqësi kur kemi shumë lexues dhe komente. E shof se ka paknaqësi, gjithëmonë ai që humb apo ai që nuk fiton ndonjë epitet, del të jetë i paknaqur. Unë mendoj se turneu ishte i mirë dhe pat të mirat e tij. Ndeshjet gjysmëfinale ishin më të mira se finalet, këtë e panë të gjithë. Kanë qenë disa lëshime nga Federata e Boksit të Kosovës, kur Fatlum Zhuta ka pas vetëm një meç, por njëkohësisht edhe Burim Hasani ka pas vetëm një meç në finale, me apo me qëllim, nuk e dij, mirëpo do të ipja një analizë rreth këtij turneu. Dy ditë meçe, për të dhënë më të mirin. Fajin për këtë e kemi të gjithë, duke filluar nga boksierët, trainerët, kryesitë dhe pastaj të gjithë i vihemi federatës. Nuk po dua ti mbroj asnjërin prej tyre, por boksierët, trainerët, dhe zyrtarët tjerë shqiptar nuk po dojnë ti shofin boksierët më të mirë që i kemi të boksojnë ndërmjet veti. Psh pse mos të boksonte në finale në peshën 75kg-Fatlum Zhuta dhe Alban Bermeta, apo në peshën 64 kg-Burim Hasani dhe Sergjo Sina. Jam i sigurt se këto dy përballje do të kurorëzoheshin më të mirin e turneut. Pastaj një kundërshtar të fortë në peshën 60 kg, Liridon Zeqirin do të bënte të tregonte edhe më shumë cilësi. Kundërshtar për me qenë më i miri nuk ka pas as Kristian Demaj i cili boksoi me disa jo të nivelit të tij, për të qenë më i miri. Asmer Bilalli ishte jashtë formës së tij. Alban Beremeta nuk tregoi superiotetin e tij. Ai që dëshmoi talentin e tij ishte Gazmend Gashi, ku tregoi se duhet të mendohet më shumë për te në të ardhmen. Këtë apel ia drejtoj selektorit Xhevdet Peci, i cili duhet ti jap më shumë hapsirë. Egzon Muçolli nuk pa kundërshtar në finale, ndërsa Kreshnik Kokollari, Marigona Beadini, me keq dashje duhet të them se nuk e meritojnë në boksojnë në turneun Adem Jashari.

  Për të përfunduar këtë, mund ta përmbyll se Liridon Zeqiri e fitoi këtë trofe, dhe siç deklaroi edhe vetë, ai nuk ka faj që është zgjedhur. Ju lutem juve që iu kam përmendur emrat, të jeni më transparent dhe ti urojmë trofeun e fitur, sepse këtë ia ka dhanë juria profesionale në krye me Mehemet Bogujevcin dhe Liridon Zeqiri nuk ka faj pse është zgjedhur fitues i trofeut Adem Jashari për vitin 2011.

  Respekt për të gjithë, redaksia Kosova Boxing. Besoj herën tjeter do të fitojnë të tjerët.

 19. Nga ju Artan Verbica si analist boksi kush eshte fitues i turneut Adem Jashari, kush e meritonte ata trofe… duam pergjigje nga ana juaj

 20. Siq e tha edhe Artani nuk pati boks te nivelit te lart at natë… une i di vlerat e boksierave siq jan Kristian Demaj, Fatlum Zhuta apo te tjeret por duhet te cekim qe ne gjysemfinale Kristian Demaj ka pas kundershtarin teper te dobt..jo vetem i dobt por teper..mduket qe ai asnjeher nuk i ka kryqzuar dorzat ne ndonje ring, aq i dobt ishte kurse ne finale boksoi me nje malazez 18 vjeqar i cili ka ende drejten te boksoi si junior…ne kte duel eshte mbajt vetem 1 raund dhe ne atë raund me shumë keqardhje e them por Kristiani nuk tregoi asgje, une e kuptoi ai ka mund ta perfundoi meqin menjeher por deshi ta bej me interesant per publik…po nuk e ka pritur qe kundershtari i tij e kuptoi ata gje dhe tregoi veten ne atë raund prej anes me te mire dhe ka godit Kristianen më shpesh sesa ky atë…dhe Fatlum Zhuta ne gjysme finale nuk pati kundershtar hiq ne finale nuk tregoi boks te mire, me keqardhje e them sepse e respektoi shume, eshte njeri nder boksieret me te mir shiptar por perveq boksit te pa pastert dhe agresivitetit nuk tregoi asgje…ashtu edhe Burimi boksoi me nje boksier qe me te dobt nuk kishin mund tja gjejn…Egzon Muqolli pati kundershtar boll por tjeter send osht qe frigohet te boksoi me ta…Liridoni ne gjysem finale tregoi boks te cilsis se lart ashtu edhe ne finale ka boksu me dobt si ne gjysem finale por ne krahasim me kta te tjeret shum me i mir ishte..ja uroi kte qmim e ka merituar…dhe per ne fund vetem them qe Kosova ka shum talenta te tjere te cilet nuk mujn me tregu veten ne arenen nderkombtare per arsye financiare te federates.

 21. Ky turne qysh nga fillimi i grumbullimit te boksjerve ka qen i mbrapsht, sepse nuk jan thir te gjithe ata boksjer qe e kan meritu pjesmarjen ne ket turne, pra ne as nje vend nuk ndodh qe kampionat e shtetit te mos ftohen, por selektori i Kosoves ne boks ka vepru keshtu qe nuk i ka ftu te gjith kampionat e Kosoves qe te marin pjese ne Adem Jashar. Une mendoj qe turneu me i rendesishem ne Kosove siq eshte turneu i boksit Adem Jashari organizohet qe para publikut te defilojn bokseret me te mir te Kosoves e jo te ju jepet rasti boksjerave te kategoris Kadet, Junior, te shteteve tjera andaj shpenzimet qe behen per ket turne jan para te Kosovarve adaj ata duan qe te shohin boksjera Kosovar sama shum, si do te krijjm boksjer me pervoj nese ata privohen nga e drejta qe te marin pjes ne keto turne, se pari duhet te ju ofrohet rasti qe te deshmohen ketu ne Kosove e pastaj te dergohen qe te marin pjes ne turne jasht Kosoves, une shpresoj qe ky gabim nuk do te perseritet ne te ardhmen, nuk ka vend per lavdata se sa shtete kan mar pjes ata kan ardh me boksjer te kategoris se dyte, per mendimin tim, cilsija e treguar ne ket turne esht me e dobeta qe ka qen ndojhere, sipas konkurences dhe asaj qka ka tregu Boksjeri Liridon Zeqiri si ne gj. finale ne Prishtine e po ashtu edhe ne finale ne Ferizaj, eshte i vetmi boksjer qe e ka meritu epitetin e me te mirit andaj Liridon Urime, sepse Liridon ka boksuar shkelqushem ne te dy duelet e sidoms po te ishte ai i gj. finales ne finale do te ishte per bukuri, disa bosjer te tjer kan fitu vetem nga nje duel, dhe po ashtu nuk kan pe tregu ndoj cilsi te boksit. keshtu qe jurija ka vepru mir.

 22. Ndoshta dikush do të ndihet keq, por për tu zgjedhur më i miri meritonte Fatlum Zhuta, edhe pse kishte vetëm një meç. Zhuta mundi kampionin e Malit të Zi, Draskoviç i cili prapa ka lënë ish kampionin e Malit të ZI dhe fituesin e Torfeut Adem Jashari me 2009 Bojan Peshiç. Zhuta ishte LUAN i vërtet në atë natë ku, malazesin e shpëtoi gongu. Dy numërime në meç, por edhe publikun e ngriti në këmb. Ky është mendimi im.

 23. Dhe une mendoj si Artani por dhe dicka te gjithe shqiptaret fituan, vetem Nelson Hysa jooooo. Pse nuk morr pjese Fatjon Sorra tek Adem Jashari. spo kuptojm asgje pse dun ta djegin karrieren e Fatjon Sorres, ndersa Mehmeti eshte nje njeri jo i drejte.

 24. Ti “bosieri” qe na qenka kaq shume analist, ajde na trego se kush je en te vertet, nese je person qe i respektonke boksieret si Christian Demaj dhe Fatlum Zhuta, po ik ore shko me mire, e kurr mos dil me fol se kuptohet se ti sje askush tjeter vec nje boksier qe te vjen inat dhe shkruan komente per te prekur opinionin.

 25. Ti bokseri, ti qenke profesor i boksit, ti i analizojke qe ska ku te vej me po ik bre mos ja fut kot, te pyesë une ty kush ishte aj qe kapeshte a ishte Zhuta apo malazezi, edhe pse aj ishte kampion i malit te zi, aj ska mund me i bo as pak rezistenz Zhutes, o ne ring ishte e tregoi se eshte burr e jo si disa si femrat kane boksu e na dolen ma te miret, por ajo ska hiq rendesi. Artani aty ka te drejt, ate e ka zgjedh juria mire e keq, aj ska faj, prandaj prej meje urime Liridon ati boksier koti mos dil aty fare.

 26. struga fole shume mire.. por nuk ja vlen me me u marr me te sepse ay seshte asgje tjeter vecse nje njeri qe fol vetem per inat.

 27. Edhe une mendoj qe Liridoni e ka meritu, pamvarsisht se jone kone meqet tjera te kurdisura sepse vetem Liridoni mendoj qe i ka pas kundershtart te mire si ne finale ashtu edhe ne gjysem finale , prandaoj lehne njerin rahat se ka fitu e mos e kritikoni per asgje ,

  Burimi ka pas bokseir fillestar te ciline ka rrraah si ne thess s e po te kishte Serxhio Sinen me ndryshe kishte qen , ndersa Kokollari ka humb te dy ndeshjet nga bokseriat junior :$:$

  Liridoni e ka meritu me shum se te gjith edhe pse vitine kaluar e ka meritu me shume se kete vit kupen Adem Jashari.

 28. Ky njeri sikur ska sy ne ball, vec prej inati fol ky far bokseri. Njeriu duhet me e than realitetin at cka e shef, nuk kishte ka shkrujt tjeter vec se agresivitet po ringu sesht balet, po ma mir lere fare se sja vlen me fol per ksi lloj tipash e mire, e ki ju pershendes.

 29. Gjysem finale nuk e pash boksin, vetem ja uroj Liridonit sukses edhe osht momentalisht bokseri ma i mir ne Kosove, ska ma mir. Kundushtari Liridonit ukon kroati i pa pershtaqshim, urime edhe nijer Liridon, ishala derin fund karieris bohosh ma i miri

  sukses e pershendes
  Mahmut Gorda ish bokseri ma i mire i Kosoves

 30. Liridoni osht bokseri ma i mire ne Kosove per mometin, por trofen e Turnierit ma te madh ne Kosove Adem Jashari nuk e ka meritu (jo kesi heri) se ka boksu dobt, ka PAS KUNDERSHTAR shum te dobt dhe vet nuk ka pas Kondicion sa duhet, ate e ke mujt me pare prej Ballani!!!
  Kurse nese kritikohen padrejtsit ne kete Turnier, nuk do te thote qe keti turiniri do ti humb vlefta, Vlefta i humb cdo gjeje, kur njerzit e keq perdorin e i poshtroj te tjert!!!!#
  Edhe njehre Respekt per Klubin e Boksit Kastrioti nga Ferizaji i cili e ka organizuar kete finale ashtu si i ka hije keti turiniri, dhe legjendarit Adem Jasharit.

 31. OOo qa dini ju qa eshte boksi, bre ka 10 meqe i kini bo, knej e kishe na dikushiii, pffff qishtu edhe vitin e kalum thojsht Burim Hasani se ka meritu veq me qet vit ja deshmovaa, kini met me goj te hapur, se jeni msu tashti edhe Liridon Zeqiri se ka meritu per juve, kur se meritum … ee fillestar su kan jooo mos ta nin.
  edhe gazmend shume shpejt kena me hi une e ti edhe qatyy kena me pa qa eshte e drejt e qka joo gajle mos ki shume shepjttt 😉
  ee urime urime :p

 32. Zhuta ska boksu me Draskovicin po me Bozovic i cili esht ne te njejtin klub si Peshiqi, por bokson normal ne peshen 69 kg… 🙂

 33. Zhuta me Drashkovic apo me bozovic i ka len shume prapa shume, kurse ky Peshiqi qe tek ju ne Kosove po edhe ne gjith Ballkanin ska pas konkurent, kurse aj qe i beri konkurenc dhe e ndaali me KO ishe FATLUM ZHUTA qe momental eshte boksieri ma i mire dhe meriton respektin nga te gjith.

 34. burim hasani me intereson me te pyt se ku ki me kan me gazmendin cilin gazmend po mendon edhe ku don me kan qaty shkruj ma kjart nese e ki fjalen per gazmend gashin fol ma kjart bre burrim trimi e ki me kan shpejt qaty ku po menon ti nese e kiper mir ok nese e ki per keq qe mendon hajde bre djal le ni termin kur dush kur te qohet ty nese e ke per sparing veq fol nese e ke per meq me ty veq fol kur po don se gazmend gashi osht i talentuar dhe boxer me teknik dhe me forc e qe don burim hajde lajmrohu

 35. Jeni shum te mir ne komentime, por se dilema se kujt i ka taku epiteti i me te mirit ne ket turne te Adem Jashrit, me semiri e ka vlersu juria me te vertet profesionale duke fillu nga, Mehmet Bogujevci ish nenkampion botror, nga Lauri Augusto, ish kampion i Europes ne boksin profesionist e po ashtu esht njeri nder trajneret me te sukseshem ne Itali, Zef Gjoni ish selektor i Shqiperis ne boks dhe pom ashtu njeri nder trajneret me te sukseshem ne boksin e Shqiperis, e po ashtu atu ishin dhe trajneret nga Mali i zi e nga Kroacia, keshtu qe ketyre ekspertve te bosit te jau kontestosh vlersimin esht nje gabim i madh, secili prejnesh e ka ndoj bokser ne simpati apo edhe shok, por se vlersimi nuk behet me shoqri, por se egzistojn kriteret. pershendetje sportive te gjith juve bokserve dhe po ashtu juve qe e percjellni boksin, por se dikush dikush nuk ka pa duele te boksit aq sa Mehmet Bogujevci ka ne karieren e tij andaj….

 36. MEHMETI KA QENE BOKJER I MIR, E DIM TE GJITHE O PUBLIKU, POR PO FLASIM PER ROLIN QE PO LUN TANI DHE ESHTE DUKE U TREGU SHUME NEGATIV. PASTAJ GJITHE AI REKLAM QE U BE PER TE SJELL FEMIJE ME BA BOKS NE ADEM JASHARI. NIVELI ISHTE SKANDALOZ KTU ME VJEN KEQ MU.

 37. POpo datii nring nring kysmet shume shpejtt veq sat bahet edhe 1 meqq nks… dalum une e aii 64 kg mos ta nin se shum fjall palidhjee po shprehniii qikjoo ka me kan shume shpejt ne meqein e radhes 😉

 38. urime liridon zeqiri eki miritu kupen ket vit,urime edhe ty burim se ket vit je kan prfekt valla qka folin njerzit folin prej inatit,sa per gazmendin mos e ki gajle dot dal un nje her me ate,se hern e fundit kesh pa pergatid gjakov e fitoj po hern tjetr dota shohim….. aij per me dal me ty duhet me i boh edhe nja 30 meqe\

 39. Urime Liridon Zeqiri, e ki miritu kupen ket vit, urime edhe ty Burim se ket vit je kan prfekt valla, qka folin njerzit folin prej inatit, sa per Gazmendin mos e ki gajle dot dal un nje her me ate, se heren e fundit kesh pa pergatid ne Gjakove e fitoj, po heren tjeter dota shohim….. aij per me dal me ty Burim, duhet me i bo edhe nja 30 meqe.

 40. Fatlum Zhuta Sa i perket cilsive ka tregu vetem trimeri kurgjo tjeter , nuk e dii qysh mundet mu anku kur e din edhe vet qfar lufte tpapastar ka bo , Urime
  Liridonit, shpresojm qe do te vazhdoj keshtuu :):)

 41. jam shum dakoerd me ty o klodi per sa i perket nivelit te pjesmarjes se boksjerve ne ket turne, edhe ne at qe mehmet Bogujevci eshte duke u trregu negativ ne aktivitetin e tij ne federat, bile edhe me shum ai e Latif demolli dhe Gjevdet peci jan shkatrimi i Boksit Kosovar, por ne ate se qka u tregu dy dite nga ana e boksjerve Liridon Zeqiri ka qen me i miri dhe ka tregu nje performanc te bukur ne krahasim me te tjeret
  kjo nuk do te thot se te tjeret nuk jan boksjer te mir…. por se ndoshta fati ka qen qe ata te boksojn me boksjer qe nuk u ka mundesuar te tregojn shkathtsit e tyre siq ishte rasti me kristian demen ne finale.

 42. o mos folni shum se as nioni nuk po merni vesh prej boksit ushtroni e mos fol ni shum liridon zeqiri ka meritu kupen se vetmi aj edhe burim hasani qe dregojn boks ne kosove edhe jasht kosove e ju boksera tjera mos folni shum ushtroni edhe gazmend gashi osht talenti madh osht bokseri ri besoj qe kta 3 boksert dota aritni shum me boks ushtroni mos folni shum shum keni bo ka 4 para meqe e po folni per boks pershndes nga mahmut gorda bokseri maj mir e kosoves

 43. Liridoni e ka meritu une zdi pse ankohet Fatlum Zhuta.
  Po thojn Gazmendi i talentun, teknikash, e me force
  hupi prej Serxhos, hahaha sishe ti per box o Gazmend femija,
  publiku u kan fantaziii dhe gjith stafi.

  Ju pershendet Fetahu

 44. Ti “BOXER” qe na qenke nje dijetar i mire..provo niherit hyr ne ring me ZHUTEN e atehere e shohim dhe komentojme bashke.. ndoshta edhe ti e ke provuar marshin e Fatlum Zhutes dhe tani folen per inati… ndersa sa i perket Liridon Zeqirit urime te gjithve por bokseret qe treguan dhe qe jan me te miret mbar trojet shqiptare jan keto.

  FATLUM ZHUTA, CHRISTIAN DEMAJ, ASMER BILALI, DHE XHULIO VRENOZI.

 45. Me te drejt ne turnirin e ” Adem Jasharit ” e ka meritu defenitivisht boxeri nga F.Kosova ” Burim Hasani ” qe ka qen nder duelet mat bukra dhe ma fantastike qe kom pa deri me tani ne Kosove, mas lufte shpresooj qe Burimi vetem te ket sukses te metujshme.

  Urime, urime Burim je i mrekullushum vetem perpara nga Gjermania

 46. Po ku far boksieri na qenka me te vertet nji dijetar i boksit. Kabil ke shum te drejt pajtoem me ty edhe une i ati mendimi jam, let hyn ky far boksieri qe e quan veten ne ring me Zhuten, e jo veq ky po kush deshiron ne Kosove le te hyn e pastaj bisedojm edhe niher po them se ske lidhje ti me boksin e tash fol per inat, jo vet ti por te gjith ato qe shkrujn ma lart vet e vet se eshte shqiptar i Maqedonis edhe pikerisht per kete ka qen arsyeja qe su nderu me ndonje çmim. Nuk mund te them se ska talenta Kosova, ka edhe do te kete, po per momentin jane shume larg Europes e Botes, duhet ma shum pune e ma pak fjal.
  ZHUTA, DEMAJ, BILALI, E VRENOZI jane njiher qe njihen ne per bot sa per ju tjeret mos lodheni kot se sja hedh syt kush.

 47. Per juve kurr nuk pe meritojshin asniher. Liridon Zeqiri e ka meritu edhe vitin e kalum po po boni me hile sju ka met juve amatorve me analizu kur skini lidhje. BRAVO LIRIDON suksesee je ma i madhi .1.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.