RTK

RTKLive
18 Maj, 2024

Kuba tregon pedigren e tyre që kanë për boksin në xhiron e parë në LO

4 min read

Londër, 31 Korrik 2012 – Boksierët kubanezë kanë treguar të gjithëve se kanë pedigre në boks duke fituar të gjitha duelet në të gjitha konkurrencat që janë paraqitur në xhiron e pare në Lojrat Olimpike. Kubanezi Yosbany Veitia Soto në kategorinë deri 49 kg, mposhti australianin Billy Ward 26 me 4, duke treguar klasin e tij të vërtet. Në kategorinë deri 64 kg, ishte Roniel Iglesias Sotolongo nga Kuba i cili mposhti kolumbianin Cesar Aldana Villaraga 20 me 6. Poashtu kubanezi tjetër Robeisy Ramirez Carrzana në kategorinë deri 52 kg mposhti japonezin Katsuaki Susa 19 me 7. Pra fitoret e kubanezëve treguan se me të vërtet. Befasi mund të jetë në xhiron e pare humbja e amerikanit Marcus Browne nga australiani  Damian Hooper 13 me 11. Duelet tjera pak kishin rëndësin, ndërsa nesër ne do të jemi të përqëndruar nga ora 20:45 ku boksieri ynë i cili mbron ngjyrat e Australisë, Ibrahim Balla do të ndeshet me kampionin botëror nga viti 2009 në Milano Detelin Dalikliev. Nëse Balla arritë të kaloj këtë sfidë atëhere do të jetë vetëm një hapë medaljes.

Rezultatet nga xhirot e para nga katër ditët:
28 Korrik 2012

Kategoria Bantam (56 kg)

Diaz Jr Joseph (SHBA) – Ishchenko Pavlo (Ukrainë) – 19-9
Sergey Vodipiyanov (Rusi) – Melian Alberto Ezequiel (Argjentina) – 12-9
Viera De Jesus Robenilson (Brazil) – Orzubek Shayimov (Uzbekistan) – 13-7
John Joe Nevin (Irlandë) – Denis Ceylan (Danimarkë) – 21-6
Kanat Abutalipov (Kazakistan) – Wessam Slamana (Syria) – 15-7
Shiva Thapa (India) – Valdez Fierro Oscar (Meksiko) – 9-14
Jonas Matheus (Naimbia) – Vittorio Jahyn Parrinello (Itali) – 7-18
Ibrahim Balla (Australi) – Seddik Aboubakar Lbida (Maroko) – 16-16
Ayobonga Sonica (Afrika e Jugut) – Detelin Dalakliev (Bullgari) – 6-15
Merab Turkadze (Gjeorgjia) – Amine Mouhamed Ouadahi – WO
William Alcantra Encarnacion (R. Domenikane) – Braaxir Lemboumba ( Gabon) – 15-6
Isac Dogboe (Ghana) – Satoshi Shimizu (Japoni) – 9-10

Kategoria e mesme (75 kg)

Anthony Ogogo (Britania e Madhe) – Castillo Martinez Junior (R. Domenikane) – 13-6
Muiden Akanji (Nigeri) – Darren O`neill (Irlandë) – 6-15
Stefan Hartel (Gjermani) – Enrique Pelaiz Collazo (Porto Riko) – 18-10
Mujandjae Kasuto (Naimbia) – Sobhirzdon Nazarov (Taxhakistan) – 11-8
Jose Mena Espinoza (Venezuele) – Zoltan Harcza (Hungari) – 13-16
Soltan Imiginov (Azerbejxhan) – Mohamed Hikal  (Egjipt) – 20-12
Abos Attoev (Uzbekistan) – Eddine Badr Haddioui (Maroko) – 11-9
Andranik Hakobyan (Armenia) – Tyrrel Gausha (SHBA) – RSC 1
Vijender (India) – Danabek Suzhanov (Kazakistan) – 14-10
Adem Kilici (Turqi) – Nursahat Pazziyev (Turkmenistan) – 14-7
Aleksander Drenovak (Serbi) – Mario Suarez Delgado (Ekuador) – 13-12
Jesse Ross (Australi) – Abdelmalek Rahou (Algjeria) – 11-13

29 Korrik 2012

Kategoria e Lehtë (60 kg)

Arias Romero Wellington (R. Domenikane) – Eduard Campo Marriga (Kolumbia) – 17-8
Ahmad Mejri (Tunesia) – Shfaq Chitou (Benin) – 16-9
Felix Sanchez Verdejo (Porto Riko) – Juan Garcia Huertas (Panama) – 11-5
Gani Zhailaouov (Kazakistan) – Ardee Saylom (Tajlandë) – 12-12
Allisop Andrique (Sejqeli) – Jai Bhagawan (India) – 8-18
Luke Jackson (Australi) – Liu Qiang (Kina) – 7-20
Robson Conceicao (Brazil) – Josh Taylor (Britani e Madhe) – 9-13
Evaldas Petrauskas (Lituani) – Miklos Varga (Hungari) – 20-12
Abdelkader Chadi (Algjeri) – Fatih Keles (Turqi) – 8-15
Fazzlidin Gaibnazarov (Uzbekistan) – Mewolli Abdon (Kamerun) – 11-6
Rachid Azzedine (Francë) – Jose Ramirez (SHBA) – 20-21
Mohamed Eliwa (Egjipt) – Han Soonchul (Korea Jugore) – 6-11

Kategoria Velter (69 kg)

Selmani Kidunda (Tanzania) – Vasili Belous (Rumani) – 7-20
Tunshibat Byamba (Mongolia) – Mitoumba Mbemy (Gabon) – 17-4
Alexis Vastine (Francë) – Patrick Wojcicki (Gjermani) – 16-12
Custio Clayton (Kanadë) – Oscar Casillas Molina (Meksiko) – 12-8
Abdollaye Hima (Niger) – Hammond Cameron (Australia) – 6-13
Fredie Evans (Britani e Madhe) – Ilyas Abbadi (Algjeria) – 18-10
Myke Ribeiro de Carvalho (Brazil) – Errol Spence (SHBA) – 10-16
Carlos Sanchez Estacio (Ekuador) – Adam Nolan (Irlandë) – 8-14
Qiong Mia Maitettursun  (Kina) – Andrey Zamkoyov (Rusi) – 11-16
Ahmed Ahmed Abdulkarem (Irak) – Lusizi Siphiwe (Afrika e Jugut) – 13-17
Gabriel Perez Maestre (Venezuela) – Amin Pour Ghasemi (Iran) – 13-8
Yasuhiro Suzuki (Japoni) – Mehdi Khalsi (Maroko) –  14-13

30 Korrik 2012

Kategoria Flutër (52 kg)

Samir Brahimi (Algjeria) – Darrem Jackson Woods (Australi) – 14-12
Jong Chol Pak (Republika e Koresë) – Julian Neto Henriques (Brazil) – 8-12
Oteng Oteng (Botsvana) – Jeyvier Cintron Ocasio (Porto Riko) – 12-14
Hesham Abdelaal (Egjipt) – Benson Njangiru (Kenia) – 19-16
Elvin Mamishzada (Azerbejxhan) – Tugstsogt Nyambayar (Mongolia) – 11-18
Nordine Oubaali (Francë) – Faisal Ajmal (Afganistan) – 22-9
Jason Lavigilante (Mauritius) – Duke Micah (Ghana) –  14-18
Chatchai Butdee (Tajlandë) – Selcuk Eker (Turqi) – 24-10
Katsuaki Susa (Japoni) – Robeisy Ramirez Carrzana (Kuba) – 7-19
Ilyas Sulemenov (Kazakistan) – Salomo Ntuve (Suedi) – 13-8

Kategoria gjysmë e mesme (81 kg)

Ihab Almatbouli (Jordani) – Lukmon Laval (Nigeri) – 19-7
Sumit Sangwan (India) – Yamaguchi Falcao Florentino (Brazil) – 14-15
Ahmed Barki (Maroko) – Fanlong Meng (Kina) – 8-17
Yahia Elmekachari (Tunesi) – Jakton Kurbunov (Taxhakistan) – 16-8
Damian Hooper (Australi) – Marcus Browne (SHBA) – 13-11
Carlos Congora Mercado (Ekuador) – Vatan Huseynli (Azerbejxhan) – 9-8
Jeyson Monroy Varela (Kolumbia) – Ehsan Rouzbahani (Iran) – 10-12
Oleksander Gvosdyk (Ukrainë) – Mikhail Dauhaliavets (Bjelorusi) – 18-10
Bosko Draskovic (Mali i Zi) – Osmar Bravo Amador (Nikurigua) – 11-16
Christian Donfack Adjoufack (Kamerun) – Enrico Kolling (Gjermani) – 6-15

31 Korrik 2012

Kategoria gjysmë mizë (49 kg)

Billy Ward (Australi) – Veitia Soto Yosbany (Kuba) – 4-26
Mark Barriga (Filipina) – Manuel Cappina (Itali) – 17-7
Birzhan Zhakypov (Kazakistan) – Jeremy Beccu (Francë) – 18-17
Thomas Essomba (Kamerun) – Abdelai Daraa (Maroko) – 13-10
Singh Laishram Devendro (India) – Bayron Molina Figueroa (Honduras) – RSC 1
Jantony Ortiz Marcano (Porto Riko) – Tetteh Sulemanu (Ghana) – 20-6
Ferhat Pelivan (Turqi) – Carlos Suarez (Trinidad Tobago) – 16-6
Jose de la Nieve Linares (Spanjë) – Carlos Quipo Pilataxi (Ekuador) – 11-14
Mohamed Flissi (Algjeria) – Kaeo Pongprayoon (Tajlandë) – 11-19
Alexander Aleksandrov (Bullgari) – Fernando Gento Maquina Juliano (Mozambikë) – 22-7

Kategoria gjysmë vleter (64 kg)

Roniel Iglesias Sotolongo (Kuba) – Cesar Aldana Villaraga (Kolumbia) – 20-6
Anderson Royas Mina (Ekuador) – Uktamyon Rahmonov (Uzbekistan) – 10-16
Serge Ambomo (Maroko) – Yakup Sener (Turqi) – 10-19
Jamel Herring (SHBA) – Daniyar Yeleussinov (Kazakistan) – 9-19
Jonathan Alonso Felete (Spanjë) – Mehdi Toloutibandpi (Iran) – 12-16
Gyula Kate (Hungari) –  Eslam Mohamed (Egjipt) – 16-10
Serdar Hudayberdiyev (Turmenistan) – Kumar Manoy (India) – 7-13
Abdelahak Aatakni (Maroko) – Richarno Colni (Mauritius) – 10-16
Zdenek Chladek (Çeki) – Erdene Munkh-Uranchimeg (Mongolia) – 12-20
Jeffrey Horn (Australi) – Gilbert Choombe (Zambia) – 19-5
Abderrazak Houya (Tunesi) – Gaybutalla Gadzhialiyyev (Azerbejxhan) – 19-6
Anthony Yigit (Suedi) – Francisco Vargas Ramirez (Porto Riko) – 13-9

Përgatiti: Artan Vërbica

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.