RTK

RTKLive
14 Korrik, 2024

Komisioneri i AIBA-së nuk lejon pjesëmarrjen e boksierve tanë në turneun ndërkombëtar, Zlatko Hrbic

5 min read

Boksi i Kosovës me probleme, ku nuk u lejuan boksierët tanë të marrin pjesë në turneun ndërkombëtar të EABA-së dhe AIBA-së, Zlatko Hrbic, në Zagreb të Kroacisë. Sipas komisionerit të AIBA-së, njëri nga boksierët tanë nuk kishte librezë të licencuar për të boksuar, ndërsa tjetri nuk kishte të kryer kontrollimin mjekësor, gjë që nuk u lejuan të marrin pjesë, e kjo shkon në dëmë të boksit tonë, dhe nuk kemi arritur të mësojmë se, a ka qenë kjo neglizhencë e personave tanë të FboxK, apo ka pasur ndikim politika, të dëmtoj edhe kësaj radhe paraqitjen e boksierve tanë. Ne kontaktuam Latif Demollin i cili ishte përgjegjes i udhëtimit të përfaqësueses tonë, dhe sipas tij, Milot Shabani ka marrur pjesë në turneun, dhe në gjiro të parë është eliminuar, ndërsa ne web-siten, zyrtar të Federatës Amatore të Kroacisë nuk figuron Kosova si pjesëmarrëse. Kjo kërkon kjartësi, se si është e mundur të marrësh pjesë dhe mos të protokolohet ndeshja e boksierit tonë!

Ti kthehemi turneut dhe rezultateve që u zhvilluan. Turneu zgjati tre ditë dhe u zhvilluan shumë duele interesante. Turnue i plotësoi kriteret e turneut ndërkombëtar ku morrën pjesë, 12-shtete që e kanë boksin, ndër më të zhvilluar në botë, duke u nisur nga Rusia, Gjermania, Italia, Suedia, Turqia,  Polonia, Zvicra,  Hungaria, Spanja, Serbia, Bosna e Hercegovina dhe nikoqiri Kroacia. Në këtë turne shteti nikoqir, Kroacia fitoi dy medalje të arta.

KosovaBoxing.org kontaktoi selektorin e Kroacisë, Leonard Pjetraj për të marrë opinionin e tij, se sa është i kënaqur me boksierët e tij dhe rezultatet e arritura. “Jam i kënaqur, arritëm dy të arta, nuk është keq duke pasur parasysh konkurrenca që ka qene. Ky është vetem fillimi, besoj në rezultate edhe më të mira në të ardhmen”, deklaroi Pjetraj. Pyetja e radhës ishte, fituesi i vitit të kaluar “Zlatko Hrbic”, Marko Tomasevic nuk u kualifikua për të marrë pjesë, vendin e tij e zurën, Ivan Andresevic dhe boksieri i juaj, Dino Mansour ? “Siç të kam theksuar ditë më parë, tek unë nuk vijnë emrat, të gjithë kan pasur dy secione të sparringut dhe ata më të mirët, kanë marrë pjesë. Me vjen keq që Kosovarët nuk morrën pjesë, ishin disa kritere nga AIBA që komisioneri i tyre nuk i lejoi të marrin pjesë” tha në fund, Pjetraj.

Më së shumti medalje të arta fituan, përfaqësuesja e Rusisë, 6 të artë, e Kroacisë, 2 të artë, e Serbisë, 1 të artë, e Gjermanisë, 1 të artë dhe, e Turqisë 1 të artë.

Këto janë të gjitha rezultatet nga tre ditë sa u zhvillua turneu :

Finalet :
Light Fly 48 kg : RED MASZCZYK Lukasz POL vs BLUE ZAGTIOV Radik RUS PTS 5:0
Fly 51 kg : RED ALOYAN Misha RUS PTS 4:2 vs BLUE TORRIJOS Francisco ESP
Bantam 54 kg: RED ABZALIMOV Eduard RUS PTS 5:0 vs BLUE BOUJI Hafid GER
Feather 57 kg : RED POLYANSKIY Dmitry RUS PTS 5:2 vs BLUE VILTRE DIAZ Gabriel SUI
Light 60 kg : RED CHUDECKI Michal POL vs BLUE MARJANOVIĆ Ljubomir SRB PTS 4:1
Light Welter 64 kg :RED SOLYANIKOV Alexander RUS PTS 5:1 vs BLUE BENE Gergo HUN
Welter 69 kg : RED SZEREMETA Kamil POL vs BLUE KATALINIĆ Borna CRO PTS +2:2
Middle 75 kg : RED KADOCHNIKOV Alexey RUS PTS 2:1 vs BLUE HARTEL Stefan GER
Light Heavy 81 kg : RED SEP Hrvoje CRO vs BLUE KOELLING Enrico GER PTS 3:1
Heavy 91 kg : RED VUGDELIJA Stjepan CRO PTS 5:1 vs BLUE OLIVA Juan Agustin ESP
Super Heavy +91 kg : RED MANSOUR Dino CRO vs BLUE TEPER Erkan GER PTS 1:0

Gjysmëfinalet :
Light Fly 48 kg : RED MASZCZYK Lukasz POL RSCI R3 vs BLUE BADIA Blind GER
Light Fly 48 kg : RED ZAGTIOV Radik RUS PTS 3:1 vs BLUE KANALAS Robert HUN
Fly 51 kg : RED ALOYAN Misha RUS DSC R3 vs BLUE BERNA David HUN
Fly 51 kg : RED TORRIJOS Francisco ESP PTS 4:1 vs BLUE GUDEL Piotr POL
Bantam 54 kg : RED ABZALIMOV Eduard RUS RSC R3 vs BLUE MAGOVAC Nikola SRB
Bantam 54 kg : RED N’TUVE Salomo SWE vs BLUE BOUJI Hafid GER PTS 4:2
Feather 57 kg : RED MOLINA Oreste ESP vs BLUE POLYANSKIY Dmitry RUS PTS 5:0
Feather 57 kg : RED VILTRE DIAZ Gabriel SUI PTS 2:1 vs BLUE CIPRIANO Ciro ITA
Light 60 kg : RED TOROK Janos HUN vs BLUE CHUDECKI Michal POL PTS 5:1
Light 60 kg : RED MARJANOVIĆ Ljubomir SRB PTS 3:2 vs BLUE PAMBANI Eric ESP
Light Welter 64 kg : RED CIRIOLO Stefano SUI vs BLUE BENE Gergo HUN PTS 5:0
Welter 69 kg : RED MILLER Alexander GER vs BLUE KATALINIĆ Borna CRO PTS 7:0
Middle 75 kg : RED KRESHNIK Nikq SUI vs BLUE KADOCHNIKOV Alexey RUS PTS 4:2
Middle 75 kg : RED DRENOVAK Aleksandar SRB vs BLUE HARTEL Stefan GER PTS +0:0
Light Heavy 81 kg :  RED ZEZIREVIC Enes SUI vs BLUE SEP Hrvoje CRO RSC R3
Light Heavy 81 kg :  RED DRAŠKOVIĆ Boško MNE vs BLUE KOELLING Enrico GER PTS 0:2
Heavy 91 kg : RED VUGDELIJA Stjepan CRO PTS +3:3 vs BLUE RADONJIĆ Marko MNE
Heavy 91 kg :RED OLIVA Juan Agustin ESP PTS 6:5 vs BLUE SIMIĆ Vuk Milisav SRB
Super Heavy +91 kg : RED MANSOUR Dino CRO PTS 3:2 vs BLUE FAYZULLIN Niyaz RUS
Super Heavy +91 kg : RED STANKOVIĆ Milutin SRB vs `BLUE TEPER Erkan GER PTS 1:0

Cerekfinalet :
Fly 51 kg : RED ALI Mohammed SWE vs BLUE GUDEL Piotr POL PTS +2:2
Bantam 54 kg : RED N’TUVE Salomo SWE PTS 4:0 vs BLUE DJURIĆ Marko BIH
Bantam 54 kg : RED BOUJI Hafid GER PTS 7:4 vs BLUE KALUCZA Norbert HUN
Feather 57 kg : RED POLYANSKIY Dmitry RUS PTS 5:2 vs BLUE MAZIK Mateusz POL
Feather 57 kg : RED VILTRE DIAZ Gabriel SUI pts 6:1 vs BLUE RATH Miklos HUN
Feather 57 kg : RED ABRAMOWSKI Marcus GER vs BLUE CIPRIANO Ciro ITA PTS 5:1
Light 60 kg : RED FINIELLO Vincenzo ITA vs BLUE TOROK Janos HUN PTS 3:1
Light 60 kg : RED CHUDECKI Michal POL PTS 11:1vs BLUE JAKIČ Saša BIH
Light 60 kg : RED MARJANOVIĆ Ljubomir SRB PTS 3:2 vs BLUE SCHMIDT Artur GER
Light 60 kg : RED GRIVACHEV Semen RUS vs BLUE PAMBANI Eric ESP PTS 4:3
Middle 75 kg : RED VRGOČ Sanjin Pol CRO vs BLUE KADOCHNIKOV Alexey RUS PTS +2:2
Middle 75 kg : RED PEŠIĆ Bojan MNE vs BLUE DRENOVAK Aleksandar SRB PTS 2:1
Middle 75 kg : RED HARTEL Stefan GER PTS 5:0 vs BLUE ĐURIĆ Josip CRO
Light Heavy 81 kg : RED SEP Hrvoje CRO PTS +3:3 vs BLUE NIKOLIĆ Marko SRB
Light Heavy 81 kg : RED PORTIKA Tibor HUN vs BLUE DRAŠKOVIĆ Boško MNE PTS 5:0
Light Heavy 81 kg : RED KOELLING Enrico GER PTS 4:0 vs BLUE ČEPO Ante CRO
Heavy 91 kg : RED RAMLJAK Ivan CRO vs BLUE SIMIĆ Vuk Milisav SRB RSC R2
Super Heavy +91 kg : RED ANDRAŠIĆ Ivan CRO vs BLUE STANKOVIĆ Milutin SRB PTS 3:0
Super Heavy +91 kg : RED MODUGNO Matteo ITA vs BLUE TEPER Erkan GER RSC R2

Artan Vërbica
7 Mars 2010

5 thoughts on “Komisioneri i AIBA-së nuk lejon pjesëmarrjen e boksierve tanë në turneun ndërkombëtar, Zlatko Hrbic

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.