RTK

RTKLive
20 Prill, 2024

K-1: Shemsi Beqiri shkëlqen në Japoni

2 min read

Korakuen Hall, Tokijo, Japoni – Shemsi Beqiri ka matur forcat për herë të parë në K-1 dhe atë me nënkampionin botëror të vitit 2010 në K-1 MAX, Yoshihiro Sato. Beqiri kampion aktual botëror në versionin WKA deri -72 kg, debutoi në mënyrë të sukseshme duke ngallëzyer publikun japonez, edhe pse në fund iu bë e padrejta dhe nuk ju dha fitorja. Kjo ishte lufta e parë e tij në K-1, por ai dëshmoi se është njëri ndër kick-boxierët më të mirë në botë në këtë konkurrencë. Gjyqëtarët e vlerësuan duelin 2 me 1 në të mirë të Sato-s. Me këtë humbje ai nuk u pajtua, ku edhe tregoi mllefin e tij kur gjyqëtarët i ngritën dorën japonezit. “Nuk mund të kuptoj se si ia dhanë fitoren. Unë jam i sigurtë se 100 përqind, isha më i mirë se ai. Në çdo raund fitova. Ata menduan se unë do të jam kafshatë e lehtë për ta, por unë dëshmova se jam njëri ndër më të mirët në botë, deri 70 kg” deklaroi Beqiri për Kosovaboxing.org.

Beqiri me këtë luftë tregoi vlerat e tij dhe ai prapë do të ftohet për pjesëmarrje në K-1 MAX, sepse ai e dëshmoi vlerat e tij, dhe në vitin 2011 do të jetë konkurrenti kryesor për të fituar K-1 MAX. Ai u duartrokit nga publiku japonez, gjë që nuk kishin ndëgjuar deri më tani për te. Edhe në faqen zyrtare të K-1 e përshkruajnë si luftë të fortë dhe të përafërt. Kundërshtari i Beqirit, Sato ka eksperiencë të madhe në K-1, ku ka zhvilluar 29 duele (19 Fitore dhe 10 humbje). Suksesi më i madh i tij ishte vitin e kaluar ku arriti deri në finale të K-1 MAX. Ai poashtu në vitin 2008 ishte i treti në K-1 MAX. Sato në vitin 2006 dhe 2007 ka qenë kampion i Japonisë.

Kosovaboxing.org përgëzon kick-boxierin tonë për luftën e treguar, dhe shpresojmë mjaft shumë në të ardhmen në paraqitjet e tij. Krahas sukseseve në K-1 nga Xhavit Bajrami dhe Azem Maksutaj, edhe Shemsi Beqiri do të jetë njëri ndër ta që do të arrijë suksese në K-1.

Armend Fetahu
16 Janar 2011

26 thoughts on “K-1: Shemsi Beqiri shkëlqen në Japoni

 1. shum mire per ket intervim te Beqirit eshte kampion ma i madhi
  veq njo nuk ashte e vertet se Beqiri do te arrite
  sikur “Xhavit Bajrami ose Azem Maksutaj” kur se
  Beqiri ka emer mat te madh se ata dy dhe ka shum fitore te
  mdhaja sikur alvir lima,faldir chahbari, adem bozkurt.
  keshtu qe ju lutemi mos krahesoni kampionin
  te vertet me kampionat qe i marrin rrypat ne
  organizime te veta me polak qe skan emer e i kan 10 meqe.

  ju pershendes zemersishte te gjithve per ket intervim
  F.K.B

 2. hahaah per fatmir makollin
  mir shume qe ky djalosh ka arrit te mar pjese ne K-1 shume mire.
  por normalmse nuk mund te krahasohet me xhavitin i cili e pat fitua i vetmi shqiptar deri tash turnirin eleminues ne qershor 1999 ku fiton emra shum te njohur ne ate kohe, ne gjysem finale mund kroatin mirko “crocop” filipovic dhe ne finale van lloyd. eshte marre per ty me krahause njeher pernjeher, shemsiu ka potencial dhe eshte koha e tina, inshalla arrit te fitoj turnirin k-q max.

 3. per Drenicakun
  ashte e vertet vlla me vend e ki amo ajo ka qen koh e
  largt qe ka marr pjes xhaviti ne K-1 dhe ka fitu ne fillim te K-1int kur ata tjert hala jun kan tri dhe jo shum tfort veq kqyri tash ku jan ata qe ika rre xhaviti dhe ku ashte xhaviti dhe me ket e ke pergjegjen tande ma merr mendja.
  dhe as xhaviti as azemi mbi 10 vjeq kan luftu saher per zvicerr e kur per kosove e ky djali shum i ri veq ne fillin te karjeres ti e ka flamurin dhe ka me pas gjithmone e jo sikur kta tjert.
  se svicrra kurgjo sju ka dhane te mas e tash po bohen me flamur ton e ajo ashte shum keq vlla se na e dimi se sa kena hek per flamurin ton.
  e per qata Shemsi Beqirit ju urojme suksese ma te mdhaja dhe kur mos ta ndrron mendimin qe e ka.

 4. bravos shemsi ty te ka kosova te lumte
  se krejt te fortit i ke rre deri tash dhe edhe
  ata pakica qe te ka mbet ki mi rre me ember te allahut

 5. Ju lutem te gjitheve qe te keni mirekuptim dhe rrespekt per te gjithe. Secili sportist i joni i ka rezultatet e tyre dhe nuk jemi ne ata qe duhet ta bejme dallimin apo diferencen. Ne qe merremi me sporte luftarake e dime qe K-1 eshte kulmi i kick-boxit. Xhavit Bajrami ka pasur fatin te filloj ne Japoni karieren dhe ka lene gjurme, deshtem apo nuk deshtem ta pranojme. Ai eshte historia e jone, sepse do te mbahet mend si shqiptari i pare qe ka garru ne K-1 dhe ka shenuar disa rezultate kulminante. Nuk eshte pak qe ka fitu Grand Slam-in Braves qe ka qene kualifikues per World Grand Prix. 21 duele ne K-1, 13 fitore, 7 humbje dhe 1 barazim. Pastaj Azem Maksutaj eshte historia tjeter e kick-boxit shqiptar qe ka zhvilluar 25 duele, 9 fitor, 15 humbje dhe 1 Barazim dhe ka shenuar tjera rezultate qe ne duhet te mburremi me rezultatet e tyre.
  Mos ti marrim punet personale me kerkon por te flasim per rezultatet e tyre. Tani Shemsi Beqiri debutoi me suksese edhe pse fitorja iu mohua, pastaj Tahir Menxhiqi ka zhvillu dy duele ne K-1. Ta avancojme kick-boxin e jo ta shkatrojme …

  Ju lutem, komente te shnosha …

  Me rrespekt Artan Verbica

 6. shum bukur vazhdo keshtu edhe urime.
  ne japan nuk ka shanc tja jap japonija meqin nje europiani, zvicrrani ose shqipetari.
  veten nese e fiton meqin me nderprerje KO.
  ky eshte fakt sepse edhe un kam boxuar disa her ne japoni dhe vetem nese e kom nokautu japonezin kom mujt me fitu meqin,
  per ndryshe nuk mund te fitojesh

  por ty edhe ni her urime edhe veq perpara shemsi b………..

 7. Nese nuk kini informata per Xhavit Bajramin! Pyteni ne K-1 per Historin ???
  Xhaviti ka qen e ardhjma e K-1 por fati e deshti keshtu!
  me rastin e vdekjes se Trainerit te Xhavit bajramit pra ANDY HUG!!!
  Team ANDY HUG… te largohet nga k-1 per arsye !!!!!!!!!!!!…
  Kur u kan lufta ne Kosove aj ka luftu me flamur te kombit ton dhe i ka tregu krejt botes se kush esht Kosova -Shiptari…
  ne at koh gazeta swizzrane BLICK ka shenu zi e terr per shqiptaret ne swicer!!!
  I vetmi ka qen ( dhe Esht) Xhavit Bajrami i cili i ka tregu edhe swizzranve se shiptari din dhe ka meritat te sukseshme per swizrranet dhe per te gjith Boten.

  Xhavit Bajrami e ka Amanetin nga Meisteri i vet SAMURAI ANDY HUG qe te mos ndalet dhe te lufton pra edhe per ANDY HUG
  dhe siq shihet Xhaviti e bon ato me plot deshir dhe (me strategin te ANDYT HUG ) vetum me sukssese e jo per kerkon tjeter. apo inati te tjerve nese doni me dit une vet me porosi te Xhavitit `ishte ne kosove` vitin e kalum qe tja dergoj ni DVD k-1 te Shehmsi Beqirit qe edhe ky ta vazhdon karrirren e evet ne k-1 nese nuk besoni pytne shemsin dhe ne k-1
  k-1 ESHT NE KRRIS PER MOMENTIN

  Nese shemsia ka mujt me i bind japanezt me paraqitjen e vet ate her japonezt ja thajn shancen. dhe dhe nese korr sukssese ate her do te njofet ma shum dhe te ket edhe ma shum armiq te cilt muohen teja prishin emin njna tjetrit te cit sakn lidhje me kit sport ect. vazhdon…

 8. Per Artan Verbicen me vend e ki, veq masi qe edhe Tahir Menxhiqin e krahesove me Beqirin, ateher ska ma se per me fol ketu.

  E ti Shemsi graj punes tane dhe fito per shtetin tone te pavarur.

 9. qysh po thot feridi ather xhaviti e ka qu shemsin ne japoni a shka?
  dhe me vend e ki ferid se besoj qe xhaviti ka qef shemsin ma pa ne japoni se aj ka prevoj dhe e din se qfar kickboxi ashte atje.

  ashte shum mire masi qe kena kampiona ne kategori te madhe me pas
  sikur qet shemsi beqirin ne kategori te mesme.

  shum mire djema veq perpara

 10. Adhurues te kickboxit,

  Ne duhet mi ndihmu sa ma shume keta djem, e jo per shkak te inateve e xhelozive personale mu mundu mi diskreditu.
  Eshte e vertet qe Xhavit Bajrami koheve te fundit i ka zhvillu disa mece qe aspak nuk i kane hije dhe e ka njollos pak emrin e tije, por nuk duhet me harru dhe me ja kontestu rezultatet qe i ka arrit ne te kaluaren.
  Sa per Azem Maksutajn nuk po flas kurgjo sepse shteti i Zvicres me filmin qe e ka sponzoru per jeten dhe karrieren e tije, me se miri tregon per rezultatet e Azemit.
  Nuk duhet ta harrojme edhe Besim Kabashin i cili viteve te fundit ka zhvillu mece fantastike dhe ka korre suksese te medha, e as Tahiri Menxhiqin e Shemsi Beqirin, etj etj.
  Ne duhet qe ne cdo moment ti perkrahim te gjithe djelmoshat te cilet pa marre parasysh se me cilin flamur dalin ne ring, asnjehere nuk e fshehin prejardhjen e tyre. Gjithashtu duhet pase parasysh se mundesia per me dale ne ring me flamur te Kosoves apo
  Shqiptare, ka qene e pamundur para disa viteve.
  Eshte turp qe Fatmir Makolli si kryetar i FKB shprehet ne ate menyre. Ai ne vend se ti perkrah te gjithe kickboxieret Kosovar, per shkak te inateve dhe xhelozive personale bene keso deklarata te pamatura. Mos te harrojme qe keta djem se paku kane dale ne ring dhe i kane shiju lufterat e verteta, per dallim te disave qe kurre nuk kane mundur te arrijne deri aty.
  Fundja, pasqyra ne kickboxin e Kosoves flet me se miri per punen e asaj federate e cila eshte duke e shkaterruar kete sport ne Kosove. Po marrim informata se cdo dite po mbyllen klubet ne Kosove per shkak te mospunes dhe pasivitetit te Federates se Kickckboxit, e cila funksionon si me qene prone private e kryetarit dhe miqve te tije te ngushte.
  Zoterinje, tregoni veten me pune e me rezultate e jo me fjale dhe duke i penguar te tjeret te cilet nuk pajtohen me ju dhe me menyren se si po e shkaterroni kete sport.

  Pershendetje per te gjithe kickboxeret shqiptare kudo qe jane dhe me cfaredo flamuri qe dalin ne ring dhe ju uroj suksese sa me te medha.

 11. per bekimin
  Une me sa po shoh xhaviti ka boksue edhe kohet e fundit me kampiona te ndryshem, si dhe perrara ashtu, ato i cakton federata gjithmon. Si mund te thuash ne ate menyre, ti me se pari po mban ane zoteri???????

 12. Nuk dua dhe nuk kam deshire te flas shume,por ne te gjithe duhet qe te jemi krenar per te gjitha rezultatet e te gjithe sportisteve shqiptare,ku do qe jane dhe ne qfar lloji sporti jane duhet qe te krenohemi me rezultate qe ata i arrin ne sporte luftarake, pasi qe ne edhe ne te kaluaren kemi qen te suksesshem ne keto sporte,por jam i mendimit qe duhet qe te jemi te knaqur ne te gjitha llojet s epotreve qe marrin pjes e kan rezultate,nuk eshte gje e mire dhe nuk duhet qe asnjeri tjetrin ta gjelozojm per rezultate ne te kunderten duhet qe te knaqemi per rezultate te spotisteve tane,qdo rezultat i qdo sportisti eshte rezultat i yni,andaj ka njerez qe i dine dhe i percjellin rezultatet e sportisteve tane keshtu qe urime e suksese Shemit e te gjithe sportisteve tane,vetem pune dhe sukseset nuk mungojn dhe ne krenohemi me rezultatet e juaja.

 13. nuk krahasohet Azem Maksutaje ,dhe XHavit Bajrami me asnje shqipetare tjeter.mos u merrni me keto pune.
  ata jane Krenaria e kOMBIT KANE LANE gjurme neper krejt boten ,e ju pini makiato pa shkume neper kaffe te qajit hahahah
  e ku djali tjeter e ky djali tjeter Beqiri ta verteton me Suksese.

 14. per drenicakun

  nuk ashte e vertet xhaviti i zgedh kundershtart e vet
  e jo federata.
  dhe ne lufton nje her xhaviti me naj te fort qe ka emer ne momet
  e tana mundem te bisedojm ma shum.
  dhe se per azemin a ashte ma i madhi prej neve ne kategori te rend
  e kerkush tjeter.
  e per besim kabashin aj titulla ka mar ne organizim te vet sikur xhaviti me jahja gulay e tjer amatora
  pse besimi spo rrehet me gokan sakin ose tjer te mire.
  por ska gajle sicili per veten e ti e ka

 15. Une me sa e di se edhe ne kikboks federate e cakton kundershtarin si ne boks, duhet te jen ne mesin e 20 me te mirve, smujne me caktue nje ne vend te 100-te e tjetri ne vend te 2 a 3 ose 1. dhe zoteri nese e ke percjell karrieren e Xhavititi ather dalin shume emra te njohur, une i njoh krejt sportistat shqipetar, i percjelle krejt. normal se gjithkush e ka simpatine e vet, ajo eshte e pa diskutueshme, por te jemi sa me real. Azem Maksutaj ka boskue shume mire ne kategorine deri ne 79 kg qe ka qene kampion absolute, por ne k-1 ska mujt me tregue veten perveq me michael mcdonalds qe ka boksue mire. Pere besim kabashin qka te them, nuk ka teknike dhe deri tash nuk u ndesh me asnje kikbokser te rangut boteror, e ekshtu nuk kam qka te them me shume. Xhaviti ka boksue me emra te njohur si me ernesto hoost, mirko filipovic, van lloyd, martin holm, te gjithe keta emra te njohur shume ne k-1, kohet e fundit ka aps kundershtar me te dobet ose me pak te njohur, por me disa kampiona aktual. shemsi beqiri eshte bokser i mire, por edhe shemsiu deri me tash nuk ka pas meqe me te fortit, keshtu mbetet te shihet se si do ta zhvillon karrieren. keta jan vetem disa emra te kikboksereve shipetar, tani edhe kreshnik rrustemi eshte talent i mire, ka boskue me do emra te njohur nje hollande, por nuk ka mund te ngritet me nalt me tutje, pritet prej tij hala.

 16. Kan e paska rreh ky besim kabashi deri sod hajt folni kan?
  As nje emer pak te mire jo krejt do sakata te kines e ku di un.
  dhe pse aj nuk merr pjes ne K-1 masi qi tu koka i mir si kur azemi xhaviti shemsi dhe tahiri por lene pash fam.
  Azemi i ka rreh Bjorn Bregi-Mcdonald-lindwall por nejse skini lidhje per kickbox,
  dhe ne internet mundesh me kqyr se kan e ka rreh Shemsi Beqiri dhe me qfar emra te rangut. por ska gajle ajo ashte mendimi juv dhe sicili fol sa din dhe sa ka dijuni.
  Kategoria rend jan te vetem Xhavit Bajrami dhe Azem Maksutaj e
  kategoria mesme jane Shemsi Beqiri dhe Mikel Colaj
  e ata tjert net punojn mashume dhe ne fitojn e tana folmi

 17. Une mendoj qe Xhavit Bajrami, Azem Maksutaj, Shemsi Beqiri, Kreshnik Rrustemi, Besim Kabashi edhe shume e shume Kickboksier dhe bokser shqipotare kane meritat e veta. Ne duhet te krenehomei me secilin prej tyre. Ju lutem kur komentoni, jepni pak me shume fakte e jo me fol prej qiellit..Une jetoj ne Amerike dhe vete kam rekord 3-0 ne MMA, kurse kam zere vendin e pare ne 2008 MIDWEST jiu Jitsu tournament. Para te gjitha meqeve, fuqin e marre nga videot e ketyre vellezerve shqipetar. Idol i kam te githe te siper permendurit..Jane me te miret..Ju lutem ti perkrahim jo ti akuzojme..
  te gjitha te mirat!!

 18. per Yllin
  ku mujm me i kshyr luftat e tuja??
  edhe Ilir latifin mes ta harojm…ka ba boll e ka zemer shqiptari,luftar asht,ju pershendes..

 19. o luja shem edhe njaponi paske mrri
  ishalla zoti gjithmon te ndihmon se edhe
  fejen dhe kombin ton neper evrosporta po
  na prezenton. ku po te shef krejt bota shemi.
  veq bravo bravo bravo se mat te mirin te kemi

 20. luja kush luja, valla pardan te kofte se na ktu ne Kosove mezi spo pritmi met pa niher live tu rre ne Kosove.
  e pash meqin ne intetrnet llom e kishe ba veq per para bravos
  kusho

 21. Per Kekon- i kam ne dvd dhe se shpejti do ti postoj ne You Tube..Per disa arsye personale nuk i kam postu perparta ne You Tube.

 22. O zot shkas po nika njeri ani ma Xhavit Bajrami eshte tutc , nuk ka per kurgjo por shqiptaret e rritin.
  ma mire per te dhe per neve qe po rrehet per swicerr e sna merr ftyren sikur qe po na merr.
  dhe ku ashte meqi me Ray Sefon qe eka bo? ka ra rundin e par KO si mut se aj mut asht.

  per besim kabashin gjithashtu kan e ka rre aj deri sod hajt folni kon?
  veq nje emer thunma hiq ma shum.
  hamamin e hyres i ka rre krejt do kurgjo qi jan sikur xhaviti.

  e azem maksutaj ti je aj dhe i vetmi e tash do tna vjen kapak Kreshnik Rustemi.

  azemi vs xhaviti as nje rund xhaviti sun ja ma ose qe ka koqe ne ta thirr ne organizat te vet azemin dhe mundeni e sheni vet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.