RTK

RTKLive
15 Korrik, 2024

Burim Sylejmani – Yjet dhe titujt e botës dua ti sjellë në Kosovë

2 min read

Ekskluzive: Intervistë me promoterin Burim Sylejmanin

Burim Sylejmani është emri më përmendur në kohën e fundit në boksin shqiptarë. Nuk bëhet fjalë për ndonjë bokiser siç është zakoni, por bëhet fjalë për një promoter të vërtetë që i ka hyrë biznesit dhe industrisë së boksit për gjëra të mëdha, e që adhuruesit dhe shikuesit presin me padurim mbrëmjen e tij, që do të mbahet me 29 korrik në Ferizaj. Sylejmani krahas yjeve shqiptarë si kampionja e botës në WBC në kategorinë atom, Fabiana Bytyqi, pastaj yjeve në ardhje si Elvis Hetemi, Benjamin Gavazi që pritet të prekin majën e boksit botëror, ai do të sjell edhe boksierin e famshëm gjerman, Tom Schwarz në Kosovë. Me të gjithë këta yje botërore Sylejmani ka arritur marrëveshje të gjata që pritet një suksesë i përbashkët. Këta yje, këta boksier, tregojnë seriozitetin dhe synimin e këtij promoteri, që në të kaluarën se ka bërë asnjëri. Por, dashuria, përkushtimi, janë ato pjesë që Sylejmani do ta bëjë historinë boksit shqiptarë, e me 29 korrik, adhuruesit e boksit kanë çka të shohin.
Kosova Boxing ka kohë që e ndjek punën e z.Sylejmanit, plot pesë vite dhe puna e tij ka pasur ngritje dhe përkushtim deri te synimi i tij i i cili sot me disa lëvizje i ka treguar Gjermanisë, vendit ku vepron se do të jetë nder promotorët më të mirë të këtij vendi, e hapat e parë tani më janë bërë. Sylejmani tani më ka caktuar dy datat e tij të eventeve, 29 korrikun në Ferizaj dhe 26 nëntorin në Magdeburg.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.