RTKLive
26 Prill, 2024

Burim Hasani fitues i turneut Adem Jashari

3 min read

Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë, 28 Nëntor 2010 – Boksieri i përfaqësues së Kosovës, Burim Hasani është shpallur fituesi i turneut të 12-të me radhë “Adem Jashari” në boks. Për Hasanin, i cili është anëtar i klubit Fushë Kosova, është hera e dytë që u paraqit në këtë eveniment, i cili mbahet për nderë të komandantit legjendar, Adem Jashari. Hasani e fitoi këtë epitet pasi në finale mundi italianin, Manuel Lorenco në kategorinë deri 64 kg. Ai pasi e pranoi trofeun e më të mirit nga anëtari i familjes Murat Jashari u shpreh: “Një vit kam punuar për këtë turne në të cilin ia arriti qëllimit. Ky fakt më bënë të lumtur, është hera e dytë që mora pjesë në këtë turne dhe nuk mund ta fsheh gëzimin për këtë trofe. E falënderoj shumë trajnerin, Shefki Bogujevcin, i cili më ka përkrahur pa masë. Ju premtoj se do të vazhdoi edhe më tej me punë serioze dhe arritjen e rezultateve tjera”, përfundoi i emocionuar, Hasani.

Edhe në meçet tjera janë zhvilluar ballafaqime interesante. Nga njëmbëdhjetë fitues, dy prej tyre, Arber Elazaj dhe Armin Prashoviç, në mungesë të rivalëve u shpallën fitues në kategoritë në 91 dhe 81 kg, pa luftë. Madje boshnjaku u shpallë edhe boksieri më me perspektiv i turneut.

Në hapje të finales, u ballafaquan Fatos Ferizi (Kosovë) dhe Galin Paunov (Bullgari). Ky meç ishte mjaftë interesant, pasi boksierët aplikuan luftë të hapur, duke i ngritur të pranishmit në këmbë. Në fund fitues doli Ferizi, por juria ata i shpërblej edhe me çmimin e çiftit më luftarak. Tekniku më i mirë i turenut u shpallë, boshnjaku, Emil Makiç, ai në kategorinë deri në 81 kg, mundi kroatin, Tomislav Planiniç. Boksieri i kategorisë 60 kg, Liridon Zeqiri i Kosovës, u shpallë boksieri më fer-play. Ai në këtë kategori mundi Papa Mateon e Italisë. Në meçet tjera, Robert Bilik (Çeki) mundi malazezin, Aleksander Trajkoviç në kategorinë deri në 69 kg. Në 75 kg, Bojan Peshiç i Malit të Zi mundi Miroslav Szatkovski të Polonisë. Boks i pakompromis u zhvillua edhe në kategorinë më të rëndë në këtë turnir, atë + 91 kg, në të cilin u takuan Nelson Hysa nga Shqipëria dhe Marek Chmela nga Çekia. Fitues i këtij meçi doli Hysa, i cili vazhdimisht është përkrahur nga rreth 700 shikuesit e pranishëm në Pallatin e Sporteve dhe të Rinisë në Prishtinë.

3 thoughts on “Burim Hasani fitues i turneut Adem Jashari

1. pasi qe e keni prefshi bokserin A.Prasovic qe ka fituar pa pasur kundershtar eshte dashur qe te perfshiet edhe bokseri i K.b Peja Arber Elezaj i cili per arsye se ne momentin e fundit kundershtari i tij nga mali i zi nuk u paraqit ne ring, Arber elezaj stoliset me medale te aret.

2. Liridon Zeqiri – Fair Play — me vjen keq per juve po Zeqiri ka merituu shum me shumm ….. po kto sene n`dodhin se n`KS po jetojmm secilii interesinn e vett…

3. pajtohem plotesisht edhe ashtu eshte Ramadani… Zeqiri meritoi Kupen e Madhe Adem Jashari