RTK

RTKLive
5 Dhjetor, 2022

Usyk mposht Brieds, i unifikon dy brezat WBC dhe WBO

1 min read

Riga, Latvi, 27 janar 2018 – Ukrainasi Oleksander Usyk (14-0, 11 KO) vazhdon dominimin dhe shkëlqimin në kategorinë kruzer duke mposhtur gjithë kundërshtarët një nga një. Ai sonte në Riga të Latvisë në gjysëm-finale të “Trofeut Ali”mposhti latvezin, Marias Briedis (23-1, 18 KO) me vendim të një anshëm duke i shkaktuar humbjen e parë në karrierë. Me këtë fitore Usyk unifikoj dy titujt e kampionit botëror, WBC dhe WBO në kategorinë kruzer.

Usyk arriti të shpallet kampion botëror në versionin WBO me 17 shtator 2016 në Gdansk të Polonisë duke mposhtur polakin vendas, Krzystof Glowacky me vendim unanim.

Më shumë rreth boksierit Oleksander Usyk do t`ju japim në ditët në vazhdim.

www.kosovaboxing.org
28 janar 2018

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.