RTK

RTKLive
15 Korrik, 2024

Steve Bujaj fiton “Daily News Golden Gloves” për herë të dytë

1 min read


Steve Bujaj nga ana e djathtë
Madison Square Garden, New York, SHBA, 28 Mars 2010 – Steve Bujaj ka fituar turneun “Daily News Golden Gloves” për herë të dytë. Bujaj pjesëmarrës për herë të tretë, fiton për herë të dytë këtë turne me sukses të lartë. Bujaj bëhet shqiptari i parë që e fiton dy herë radhazi. Më parë e kan fituar Elvir Muriqi me 1998 dhe Naim Terbunja me 2009. Bujaj tani ka të drejt të marrëpjesë në “National Golden Gloves” ku do të mbledhen të 50- kampionët e Amerikës për boksierin më të mirë amator të kontinentit. Buja vitin e kaluar nuk është lejuar të marrëpjesë pasi ishte nën moshën 18-vjeçare. Synimi i tij nuk do të ndalet me kaq, kampioni i New York-ut do të ndeshet me kampionët tjerë të Amerikës. Ai është duke u përcjellur nga selektori i kombëtarës amerikane. Gjasat janë shumë të mira për të që të gjendet në përfaqësuese sepse, ish-pjesëmarrësi në Lojrat Olimpike, Michael Hunter ka dështuar të bëjë diç më shumë dhe traineri i përfaqësuese Amerikane po e vëzhgon boksierin më të mirë që do të marr pjesë ne Lojrat Pan Amerikane dhe Lojrat Olimpike.

Artan Vërbica
29 Mars 2010

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.