RTK

RTKLive
18 Janar, 2022

Shpetim Shala bokson me Michal Tomko me 28 Mars

1 min read

Afër një viti pauzë, Shpetim Shala i rikthet ringut. Nën organzimin e FboxprofK- “Federata Profesioniste Boksit të Kosovës” do të mbahet spektakli i parë i boksit profesionist në vendin tonë nën ombrellën e institucionit të sapo formuar.  Me 28 Mars në palestrën Karagaq në Pejë, adhuresit e boksit do të kenë mundësin të shohin luftën e parë prefesioniste në qytetin e Pejës, pra kjo date shënon histori për qytetin e Pejës.

Shpetim “Albanian Bomber” Shala, 6-0 (2 KO) do të luftoj kundër Michal Tomko, 0-7 nga Sllovakia. Shala edhe në vitin 2008 ka boksuar kundër sllovakut, ku patë shënuar fitore me vendim unanim pas katër raundeve. Menagjeri i Shpetim Shalës, Nexhmedin Zeka nuk ka dashur të gjejë ndonjë kundërshtar më të fortë,  për një arsye,  sepse  Shpetimi ka një vit që nuk ka boksuar dhe ai dëshiron që të rikthehet me një luftë të lehtë ndaj fitoreve të radhës.  Sllovaku Tomko ka një histori të keqe kundër shqiptarëve pasi ka humbur edhe nga Orial Kolaj dhe Vigan Mustafa.

Organizimi i kësaj mbrëmje do të jetë me një bashkëpunim me Federatën e Boksit Amator të Kosovës. Para duelit Shala dhe Tomko do të zhvillohen edhe gjashtë parameçe të boksit amator.

Artan Vërbica
2 Mars 2010

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.