RTK

RTKLive
19 Korrik, 2024

Reshat Mati rikthehet në muajin maj

2 min read

Artan Vërbica
23 mars 2021

Boksieri më perspektiv shqiptar, Reshat Mati pritet të bëjë rikthimin e tij në muajin maj. Ai në duelin e tij të fundit të zhvilluar në dhjetor të vitit të kaluar kundër Dennis Okoth që e mposhti me nokaut teknik në raund të gjashtë, lëndoi të dy duart. Ai që nga fillimi e kishte grushtuar fortë Okoth-in, gjë që në raund të parë kishte thyer dorën e majtë, ndërsa që edhe të djathtën më pastaj e kishte lënduar. Edhe pse i lëndoi dy duart, cak e kishte fitoren dhe për te nuk ekzistoi dhimbja, vazhdoi dhe e mposhti afrikanin duke e bërë të mos e kuptoj se ishte i lënduar.

“Kam filluar nga pak të gjuaj grushte si në thesë, si dhe në duar të trajnerit. Po ndihem mirë dhe mezi po e pres rikthimin” bëri të ditur Mati për Kosova Boxing.

Mati është pjesë e ekipit më të fuqishëm në botë, Matchroom. Ekipi anglez ka plane të mëdha për boksierin tonë. Ai shihet si njëri ndër 50 boksierët më të mirë që ka në petkun e vet. Dhe shumë shpejt Mati do të vije në nivele të larta ku do të boksoj me më të mirët e botës.

“Besoj do të rikthehem në mesin e muajit maj. Shpresoj deri atëherë do të jam qind për qind dhe do të shënoj fitoren e dhjetë në boksin profesionist”, deklaroi Mati për faqen tonë.

Mati deri më tani ka zhvilluar 9 meçe profesioniste, të gjitha fitore, shtatë me nokaut. Renditet i 133-ti në boxrec dhe ngadalë po ngritet në maje aty ku e ka vendin. Ai konsiderohet si boksier i gjeneratës së re që do të dominoj boksin botëror së bashku me yjet si Teofimo Lopez, Ryan Garcia, Vergil Ortiz Jr, Devin Haney, etj.

www.kosovaboxing.org 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.