RTK

RTKLive
23 Korrik, 2024

Qamil Balla fiton titullin WBA të Oqeanisë

1 min read

Qamil Balla 1Dy vëllezërit shqiptarë që paraqiten në Australi, Qamil dhe Ibrahim Balla po vazhdojnë shkëlqimin e tyre drejt betejave në boksin profesionist. Të dy vëllezërit kanë shënuar fitore të rëndësishme këtë fundjavë duke hapur kapituj të ri me fitore të mëdha. 

Qamil Balla 2Qamil Balla 4Qamil Balla 3Dueli i Qamilit ishte më me peshë, pasi Qamili (11-0-1, 5 KO) dyluftoi për titullin “WBA Oceania”, apo titullin e Oqeanisë në versionin WBA në kategorine e lehte. Përballë kishte boksierin nga Kolimbia, Rudolfo Puento (18-2-3, 14 KO). Ky meç nuk zgjati më shumë se një raund ky Qamili arriti ta nakautoj në raund të parë. Me këtë fitore Qamili ngritet në pozitën e 89-të në boxrec.com në kategorinë e lehtë. 

Në parameç u paraqitë edhe Ibrahimi (11-1-0, 7 KO), i cili përballë pati filipinasin, Vergil Puton (16-8-0, 8 KO). Pas një dueli 10-raundesh, fitues doli të jetë boksieri ynë. Sikur se Qamili, edhe Ibrahimi renditet lartë në renditje. Pas këtij triumfi, ai renditet i 93-ti në kategorinë pendël. 

www.kosovaboxing.org
20 mars 2017

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.