RTK

RTKLive
22 Qershor, 2024

Marco Huck e mohon vetën shqiptar

3 min read

Kampioni aktual botëror në kategorinë kruzer, Marco Huck e mohon edhe një herë që ka preardhje shqiptare. Emri i tij i lindjes është Muhamer Hukiçi, ndërsa ai në Gjermani ndëroi emrin në Marco Huck. Huck rrjedh nga në familje shqiptare e cila ka preardhjen nga Sanxhaku, pikërisht nga fshati Ugao i Sanxhakut. Ka disa fjalë që babai i tij është nga Peja dhe që në shtëpin e tij flitet shqip, por Huck nuk i mohon po as që e pohon një gjë të till. Në një intrevistë disa vite më parë, ishte kryeredaktori ynë Artan Vërbica i cili e kishte pyetur për origjinën e tij, ku ai ishte përgjigjur paksa i mllefosur :”Unë nuk jam as shqiptar, dhe as boshnjak. Unë jam gjerman” kishte deklaruar Huck atë kohë, por në ato vite ai nuk e kishte famën që e ka sot dhe e kemi arsytuar kushtimisht, por sot e asaj dite ai mbetet disi ende mister dhe i panjohur për disa tifoz. Nuk janë vetëm shqiptarët që nuk e respektojnë, janë edhe boshnjakët që nuk e respektojnë. Po e sjellim këtë artikull për disa shqiptar që shumë herë na bëjnë pyetjen për origjinën e tij, por ai prapë nuk e tregon veten. Ndoshta një ditë do të pranon vetën shqiptar apo boshnjak, apo edhe serb, por kjo do të jetë e pavlefshme për te. Edhe Felix Sturm e mban nacionalitetin gjerman,  dhe e ka ndrruar emrin nga Adnan Catiç në Felix Sturm, por ai disa herë kur ka fituar ka marr në duar flamurin boshnjak të cilën mburret me vetëveten e tij dhe për origjinën, edhe pse ka lindur dhe është rritur në Leverkuzen të Gjermanisë.

Bashkpuntori ynë i Kosova Boxing, Krenar Fejzullahu me konsulltimin tonë disa ditë më parë i bëri tri pyetje Marco Huck ndërmjet të përditshmës elektronike www.LKZ.de ku kishte të drejt të bën pyetje edhe për qeshtje aktuale dhe për privatsinë e tij. Së bashku me Erich Wagner und Andreas Steimann që janë gazetar të njohur Huck u përgjigjë në pyetjet tona. Pyetjet ishin këto :

Kosova Boxing :  A keni orgjinë shqiptare ?
Marco Huck : Nuk e di (ishte i prerë) dhe ndryshe nga disa vite më parë.

Kosova Boxing : A do të kaloni në kategorinë e rënd dhe përflitet se dëshironi të boksoni me vëllezërit Klitschko ?
Marco Huck : Po, do të kaloj dhe jam i gatshëm të takohem me ta.

Kosova Boxing : Cka mendoni për Luan Krasniqin ?
Marco Huck : Luani është një sportist i madh në Gjermani. Atë e kam mik të mirë dhe kam respekt të madh për te. Besoj që Luanin do të shofim sërish në ring.

Këto ishin pyetjet dhe përgjigjet e Marco Huck. Ndërkohë Kosova Boxing falenderon Krenar Fejzullahun për këtë angazhim që ka bërë për ti sjell lexuesve tanë këto pyetje.

Krenar Fejzullahu
24 Tetor 2011

6 thoughts on “Marco Huck e mohon vetën shqiptar

 1. e vertet eshte qe eshte shqiptar ,baba dhe babegjyshi tij flasin nje shqipe te paster ,po do te vij dita qe do ta pranon kete moameri ….tung

 2. E vertet osht qe ka baben shqiptar por vet nuk osht, Nanen e ka Boshnjake, kurse vet nuk e flet asnje Fjale Shqip kurse baba i ti Rasimi flet nje Shqipe te thyer por dihet qe osht Shqiptar, mu me ka ra Rast te takoj dhe babgjyshin e ti Osmanin me kapuq te Bardh!!!!! Une ju boj lutje edhe juve komentuse dhe por edhe Faqes se Kosovaboxingut qe mos te merren me njerz qe nuk e ndjejn veten Shqiptar si osht Rast i Zoti Huck( Hukiqi)Shqiptaret kan me kon te krenohen,ata jan veterante Luan Krasniqi, Nuri Seferi e Kreshnik Qato,kurse per te ardhmen i kemi dy talent qe jan duke e shokuar Boksin Botror dhe ate Gjerman si Haxhi Krasniqi dhe Besar Nimani!!!

 3. E vertet eshte Berat, une si kryeredaktor nuk kam dashur as qe me shkrru per to. Neve sna duhen shqiptar qe ju ka bo gjaku ujë, por shume herë ne adres tone kane ardhur emaila dhe kane dashur te dijne me shume per te, dhe Krenari e ofroj kete interviste te tij dhe thashe tju tregoj te gjitheve kush eshte Marco Huck, ndersa gjithkush per veti le te gjykon ate.

  Te faleminderit shume per kete pergjigje konkrete

  Me respekt
  Kosova Boxing

 4. per Marco Huckun, ni e-mail qe pata marr prej tina
  Origjinal ne Gjermanist 1.Gusht 2006

  ich wahr nie ein deutscher bin nicht ein deutscher und will und werde es
  auch nie mals sein
  ich komme aus SANDZAK da wo die Krieger her kommen
  jetzt weist du es
  und guckst du am 23.9.06 ard 22uhr 15
  p.s
  ich werde eine kosovo albanerin heiraten weil sie meiner mama gefählt
  und mir natürlich auch

  S’kam qen Gjerman s’jam dhe kurr skam me qen.
  Vi nga Sanxhaku aty ku vin luftetaret tash e din shikom me 23.9.06 ARD 22.15
  Kam mu martu me ni Shqiptare nga Kosova sepse nana ime deshiron e po ashtu une….

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.