RTK

RTKLive
1 Dhjetor, 2023

Lucas Browne rezulton pozitiv në doping test

2 min read

Browne_LucasVetëm dy javë pasi fitoi titullin e kampionit të botës në versionin WBA, duke mposhtur Ruslan Chagaevin në Grozny të Çeçenisë, Rusi, Browne ka rezultuar në doping test pozitivë.

Në testët e bëra Browne rezulton se ka konsumuar substancën e “CLENBUTEROL”. Kjo substancë konsiderohet si drogë të performancës për rritjen dhe ndërtimin e muskujve. Ajo rritë metabolizmin dhe djeg dhjamin. Me këtë substancë më parë janë përfshirë edhe çiklisti Alberto Contador, sprinterja Katrin Krabbe, dhe lojtarët e futbollit amerikan, Lachlan Keeffe dhe Josh Thomas.

Por, 36-vjeçari i cili deri më tani është pamposhtur në ring me bilanc 24-0 (21 KO) thekson se është i pafajshëm dhe nuk e din se si ka ardhur ky rezultatë. “Dua të siguroj të gjithë fansat e mij se unë nuk jam përdorues i drogave dhe nuk jam mashtrues” theksoi Browne për mediat botërore.

Promoteri i tij, ish-boksieri Ricky Hatton ka hedhur mbështetjen për boksierin e tij. “Ne nuk i kemi besuar komisionit përkatës të Test Dopingut të Rusisë, dhe kemi kërkuar vetë nga organizatori komisionin më të mirë në Botë, VADA “Voulnetary Anti-Doping Assosiation” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. E kemi parashikuar këtë që mund të ngjajë dhe ja tani vjen ky rezultat i papritur. Dyshojmë se na kanë qitur në ushqim apo në ujë diçka, por ne jemi të pastërt dhe do të kërkojmë drejtësi”.

Kosovaboxing.org
23 mars 2016 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.