RTK

RTKLive
22 Qershor, 2024

Katër shqiptar pjesmarrës në kampionatin evropian në Moskë

2 min read

Sot do të arrijnë të gjitha përfaqësueset e boksit të Evropës për kampionatin 38-të me radhë të cilën do të filloj me 5 Qershor dhe do të mbaron me 13 Qershor në kryeqytetin e Rusisë në Moskë . Shqipëria ka udhëtuar me tre boksier (Enea Kovaçi, Aleksandër Rama dhe Kristian Dema) ndërsa Kosova edhe kësaj radhe mbetet jashtë garave ndërkombëtare. Edhe një shqiptar tjetër do të jetë me përfaqësuesen e Maqedonisë, ai do të jetë Fatlum Zhuta, ndërsa Naim Terbunja për shkak të lëndimit nuk do të mund të merr pjesë për përfaqësuesen e Suedisë. Vlen të përmendet se në stolin e përfaqësueses së Kroacisë do të jetë selektori me preardhje shqiptare, Leonard Pijetraj i cili është mik i madh i redaksisë sonë.

Kosovaboxing.org ju sjell disa përfaqësuese që kanë konfirmuar emrat e tyre për redaksinë/agjencionin tonë. Ata janë:

Shqipëria :
69 kg : Enea Kovaçi
81 kg : Aleksander Rama
91 kg : Kristian Demaj

Maqedonia :
51 kg : Veli Mumin
75 kg : Fatlum Zhuta
+ 91 kg : Primislav Dimovski

Kroacia :
57 kg: Mirsad Ahmeti
60 kg: Filip Palić
69 kg: Sandro Mrđenović
75 kg: Sanjin Pol Vrgoč
81 kg: Hrvoje Sep
91 kg: Stjepan Vugdelija
+ 91 kg: Dino Mansour

Rusia :
48kg: David Airapetyan
51kg: Misha Aloyan
54kg: Eduard Abzalimov
57kg: Sergei Vodopyanov
60kg: Albert Selimov
64kg: Alexander Solyanikov
69kg: Andrei Zamkovoi
75kg: Artem Chebotarev
81kg: Artur Beterbiev
91kg: Egor Mekhontsev
91+kg: Sergei Kuzmin

Ukraina:
54 kg: Georgiy Chygayev
57 kg : .. Bulenkov
91 kg: Denis Poyatsika
+91 kg: Roman Kapitonenko

Britania e Madhe :
(garojnë së bashku Anglia, Skocia dhe Vellsi)
51 kg: Khalid Yafai (Angli)
54 kg: Andrew Selby (Vells)
57 kg: Iain Weaver (Angli)
60 kg: Tom Stalker (Angli)
64 kg: Bradley Saunders (Angli)
69 kg: Lewis Rees (Angli)
75 kg: Antony Ogogo (Angli)
81 kg: Obed Mbwakongo (Angli)
91 kg: Stephen Simmons (Skoci)
+ 91 kg: Warren Baister (Angli)

Irlanda:
48 kg: Paddy Barnes
51 kg: Declan Gerathy
54 kg: John Joe Nevin
57 kg: Tyrone McCullough
60 kg: Eric Donovan
64 kg: Ray Moylette
69 kg: John Joe Joyce
75 kg: Darren O’neil
81 kg: Kenny Egan
91 kg: Con Sheehan
+91 kg: Cathal McMonagle

Gjermania:
51 kg: Ronny Beblik
54 kg: Marcel Schneider
57 kg: Denis Makarow
60 kg: Eugen Burhard
64 kg: David Müller
69 kg: Patrick Wojcicki
75 kg: Konstantin Buga
81 kg: Gottlieb Weiß
91 Kg: Stefan Köber
+91 kg: Erkan Teper

Franca:
51kg: Nordine Oubaali
54 kg: Jeremy Beccu
60 kg: Redouane Farahni
64 kg: Samir Machrouh
69 kg: Alexis Vastine

Suedia:
54 kg: Salomo Ntuve
57 kg: Bashir Hassan
60 kg: Redouane Kaya
64 kg: Anthony Yigit
69 kg: Leon Chartoi
81 kg: Kennedy Katende
+ 91 kg: Modo Sallah

Norvegjia:
64 kg: Alexander Jacobsen
75 kg: Glodi Eneste
81 kg: Alexander Hagen

Spanja:
51 kg: Kelvin de la Nieve
91 kg: Juan Oliva Aleman

Artan Vërbica
4 Qershor 2010

1 thought on “Katër shqiptar pjesmarrës në kampionatin evropian në Moskë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.