RTK

RTKLive
20 Maj, 2024

Kampionati Botëror i 17-të në boksin olimpik

3 min read

Baku, Azerbejxhan, 26 Shtator 2011 – Sot do të fillon kampionati botëror në boksin olimpik në kryeqytetin e Azerbejxhanit në Baku. Gjithësej kanë konfirmuar 110 shtete pjesëmarrjen. Kampionati do të jetë 17-ti me radhë.  Shqipëria këtë vit do të marr pjesë me tre boksier, Xhulio Vrenozi në 64 kg, Asmer Bilalli në 69 kg dhe Kristian Demaj në 91 kg. Edhe një tjetër shqiptar do të përfaqësoj Maqedoninë, ai do të jetë Fatlum Zhuta në 75 kg. Sipas analizës sonë Demaj dhe Zhuta kanë gjasa të mira për medalje, me pak fat mund të arrijnë deri te medalja, ndërsa Bilalli dhe Vrenozi janë dy talent për të ardhmen, sepse ju mungon përvoja për kompeticione të mëdha, por gjithësesi kjo garë do t`i mësoj ata shumë për të ardhmen. Mehmet Bogujevci është shqiptari i parë që ka fitur medaljen e argjent në kampionat botëror. Ai me 1978 arriti deri në finale, duke mposhtur franqezin Jean Claude Ruiz. Më pastaj në finale u mposht nga rusi Valeri Lvov nga Bashkimi Sovjetik i asaj kohe.

Paraqesim disa përfaqësueset e këtij kampionati :

Shqipëria
64 kg – Xhulio Vrenozi
69 kg – Asmer Bilalli
91 kg – Kristian Demaj

Maqedonia
51 kg – Veli Mumin
75 kg – Fatlum Zhuta
+91 kg – Primislav Dimovski

Shtetet e Bashkuara të Amerikës
49 kg – Eros Correa
52 kg – Raushee Warren
56 kg – Joseph Diaz
60 kg – Jose Ramirez
64 kg – Jemel Herring
69 kg – Errol Spence
75 kg – Jessie Hart
81 kg – Marcus Brown
91 kg – Michael Hunter
+91 kg – Lenroy Thompson

Kuba
49 kg – Yosvany Veitia
52 kg – Robeisis Ramirez
56 kg – Lazaro Alvarez
60 kg – Yasnier Toledo
64 kg – Roniel Iglesias
69 kg – Carlos Banteur
75 kg – Emilio Correa
81 kg – Julio Cesar La Cruz
91 kg – Jose Larduet
+91 kg – Erislandy Savon

Anglia
49 kg – Charlie Edwards
52 kg – Khalid Yafai
56 kg – Luke Campbell
60 kg – Martin Ward
64 kg – Tom Stalker
69 kg – Scott Cardle
75 kg – Antony Ogogo
91 kg – Simon Vallily
+91 kg – Anthony Joshua

Vellsi
52 kg – Andrew Selby
69 kg – Fred Evans

Skocia
64 kg – Josh Taylor

Irlanda
49 kg – Paddy Barnes
52 kg – Micheal Conlon
56 kg – John Joe Nevin
60 kg – David Oliver Joyce
64 kg – Ray Moylette
69 kg – Roy Sheehan
75 kg – Darren O Neill
81 kg – Joe Ward
91 kg – Kenneth Egan
+91 kg – Con Sheehan

Bullgaria
49 kg – Georgi Andonov
52 kg – Stefan Ivanov
56 kg – Detelin Dalakliev
60 kg – Airin Ismetov
64 kg – Angel Hristov
69 kg – Naiden Stoyanov
75 kg – Mladen Manev
81 kg – Stoimen Dimitrov
91 kg – Tervel Pulev
+91 kg – Peter Belberov

Hugaria
49 kg – István Ungvári
52 kg – Zsolt Dobrádi
56 kg – Norbert Kalucza
60 kg – Miklós Varga
64 kg – Gyula Káté
69 kg – Balázs Bacskai
75 kg – Zoltán Harcsa
81 kg – Imre Szellő
91 kg – József Darmos
+91 kg – Bence Bouquet

Turqia
49 kg – Ferhat Pehlivan,
52 kg – Selçuk EKER
56 kg – Furkan Ulas
60 kg – Fatih Keleş
64 kg – Onor ŞİPAL
69 kg – Onder ŞİPAL
75 kg – Adam Kilici
81 kg – Caner Sayan
91 kg – Bahram Muzaffer
+91 kg – Denizcan GÖKKAYA

Australia
49 kg – Reggie Palm Island
52 kg – Andrew Moloney
56 kg – Luke Boyd
60 kg – Luke Jackson
64 kg – Jeff Horn
69 kg – Mark Basile
75 kg – Robbie Jankowski
81 kg – Damien Hooper
91 kg – Sam Blyth
+91 kg – Alexey Muhkin

Rusia
49 kg – David Ayrapetyan
52 kg – Misha Aloyan
56 kg – Sergey Vodopyanov
60 kg – Albert Selimov
64 kg – Alexander Solyanikov
69 kg – Andrei Zamkovoi
75 kg – Artem Chebotarev
81 kg – Egor Mekhontsev
91 kg – Arthur Beterbiev
+91 kg – Sergey Kuzmin

Ukraina
49 kg – Denis Kozaruk
52 kg – Georgi Chigayev
56 kg – Mykola Butsenko
60 kg – Vasily Lomachenko
64 kg – Denis Berinchik
69 kg – Taras Shelestyuk
75 kg – Evhen Khytrov
81 kg – Olexander Gvozdik
91 kg – Olexander Usyk
+91 kg – Roman Kapitonenko

Suedia
52 kg – Salomo Ntuve
56 kg – Bashir Hassan
60 kg – Redouane Kaya
64 kg – Anthony Yigit
69 kg – Leon Chartoi
81 kg – Kennedy Katende

Danimarka
56 kg – Dennis Ceylan
60 kg – Rashid Kassem
69 kg – Torben Keller
91 kg – Peter Gram

Norvegjia
69 kg – Alexander Jacobsen
75 kg – Glodi Eneste
81 kg – Alexander Hagen

Kanada
52 kg – Kenny Lally
60 kg – Alex Rynn
64 kg – Yves Ulysse Jr.
69 kg – Custio Clayton
91 kg – Samir El Mais

Kosova Boxing do t`ju sjell lajme dhe rezultatet më të reja të këtij kampionati. Poashtu tek ne do të njoftoheni për më të rejat e boksierevë shqiptar.

Artan Vërbica
26 Shtator 2011

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.