RTK

RTKLive
13 Qershor, 2024

Ibrahim Balla kampion i Oqeanisë

1 min read

Function Center, Melbourn, Australi, 21 tetor 2017 – Duke ditur rëndësinë e meçit, vlerën e titullit dhe kundërshtarin që ishte i pamposhtur, Ibrahim Balla nuk ia ka lënë asgjë rastit. Balla (13-1, 7 KO) këtë betejë të rëndësishme kundër afrikanit nga Tanzania, Salimo Jango (9-1, 6 KO) ka arritur t`a përmbyll me fitore, duke fituar titullin “WBA Oceania”, apo titullin e Oqeanisë në versionin WBA.

Dueli ishte sfidues gjatë 10-raundeve që u zhvillua. Balla në raundin e pestë e dëmtoi arkadën e majtë duke pasur një prerje të madhe. Por, kjo vetëm se e inkurajoj dhe vazhdoi duke fituar meçin. Tre gjyqëtarët e vlerësuan meçin në të mirë të Ballës, 99-91, 96-94 dhe 98-92. Me këtë fitore Balla pritet të renditet në TOP-15 në versionin WBA në kategorinë pendël. Balla ka përparuar edhe në boxrec.com për dhjetë pozicione, duke u ngritur nga pozita 82 në 72.

Ky është titulli i pestë i fituar për Ballën gjatë karrierës si boksier profesionist. Ai më parë ka fituar titujt e “Victoria State” në kategorinë super bantam, pastaj titullin e Australisë në dy kategori të ndryshme në super bantam dhe pendël. Si dhe titullin “WBA Oriental” në kategorinë pendël.

www.kosovaboxing.org
23 tetor 2017

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.