RTK

RTKLive
23 Korrik, 2024

Faton Vukshinaj – Boksieri më i mirë profesionist – 2021

1 min read

Prishtinë, 30 dhjetor 2021 – Faton Vukshinaj me dy fitoret e mëdha të shënuara këtë vit, fiton epitetin e boksierit më të mirë profesionist për 2021 nga agjencioni Kosova Boxing.

Vukshinaj me 20 shkurt të këtij viti shënoi fitore të rëndësishme. Ai udhëtoi drejt Baden-Wuttemberg për të mposhtur gjermanin vendas, Alexander Rigas (12-1-0, 5 KO) duke ia shkaktuar humbjen e parë në karrierë gjermanit të natyralizuar.

Ishte i fokusuar dhe e deshi fitoren duke u ktheyer nga Gjermania me fitore të madhe. Ishte dukshëm më i mirë sa që gjyqëtarët nuk patën mundësi ta shpëtojnë Rigasin nga humbja, që ishte e papritur për ta.

Me këtë fitore Vukshinaj dëshmoi se është boksier elitar ndër më të mirët në botë në kategorinë e mesme.

Fitoren e dytë e arriti me 4 dhjetor në Basel të Zvicrës. Ai mposhti romunin Florin Cardos (21-3-0, 9 KO) me nokaut në raund të dytë. Për Vukshinaj me këtë fitore të shënuar fitoi titullin WBC-Francophone në kategorinë e mesme.

Vukshinaj vitin 2022 e pret me qetësi dhe me sfida të tjera. Ai pritet shumë shpejt të sfidon tituj të tjerë botëror kundër boksierëve më të mirë në botë.

www.kosovaboxing.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.