RTK

RTKLive
22 Qershor, 2024

Boksi profesionist shqiptarë pasurohet me tre boksier kulmor

2 min read

Boksit profesionist shqiptarë pritet që ti shtohen edhe tre boksier me vlerë. Bëhet fjalë për tre boksierët tanë kulmor, kampion të dëshmuar të Shqipërisë me vite të tëra në dhjetë-vjetëshin e fundit, Alban Bermeta (Tetë herë kampion i Shqipërisë), Aleksandër Ramo (nëntë herë kampion i Shqipërisë) dhe Denis Nurja (katër herë kampion i Shqipërisë).

Të tre boksierët tanë nga viti i kaluar janë duke qëndruar në Ankona të Italisë në klubin Castelfidardi duke u përshtatur me vendin apenin ku kanë zhvilluar dhe disa meçe amatore. Ata janë duke u stërvitur nga dy trajnerët, Andrea Gabaneli dhe Daniele Mara dhe tani kanë marrë vendimin për të bërë hapin e radhës, kalimin në boksin profesionist. 

Bermeta, Rama dhe Nurja do të debutojnë me 25 mars në Di Castelfidardo në Ankona. Sfidën më të vështirë do ta ketë Aleksandër Ramo ku debutimin e tij do ta ketë kundër të pamposhturit Giovanni Rossoni (4-0). Rama i bindur në triumf ka pranuar sfidën duke synuar ti shfaq humbjen e parë e Rossonit. Denis Nurja përballë do të ketë Antonio Gualtieri (0-1). Boksieri italiani ka një meç, një humbje, atë me pikë. Nurja synon të shënoj fitoren e parë. Ndërsa Alban Bermeta do të ketë përballë një boksier debutues i njohur në Itali, sidomos në sportin e kilboksit ku ka tituj të fituar. Bermeta përball do të ketë Alessandro Bennedettin.

www.kosovaboxing.org
8 mars 2018

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.