RTK

RTKLive
5 Dhjetor, 2021

Lajme nga FboxK-së

3 min read

Vazhdojnë garat K.B. Prizreni
Klubi më i mirë i boksit amator, K.B. Prizreni vazhdojnë garret, deklaron kryetari i klubit Sylë Morina. “ Klubi asnjë herë nuk është mbyllur, mirpo kemi disa ditë pushimë. Kryetraineri ynë Bashkim Kabashi është ngutur më deklaratën e tij. Arsye ka qenë sepse ka qenë pak i revoltuar me disa premtime që i kemi marrë, mirpo kemi gjet një komprimis dhe nuk ka asnjë mënyrë për shqetësim” deklaroi Morina.

Dy kandidatë vetem për selektor të Kosovës
Zyrtarët e FboxK-së – Federata së Boksit të Kosovës njoftojnë se është mbyllur konkursi për përzgjedhës të kombëtares së Kosovës në boks. Sipas zyrës së FboxK-së, kandidaturën për përzgjedhës e kanë paraqitur dy kandidatë. Xhevdet Peci, aktualisht drejtor i kombëtares së Kosovës, si dhe Musli Zymberi, i cili udhëheq K.B. Drita nga Gjilani. Është pritur një numër më i madh që të konkurrojnë për përzgjedhës, megjithatë, kjo nuk ndodhi. Peci ka qenë ish-boksier i gjeneratës së artë të K.B. Prishtina dhe që ka gjasa që të emërohet përzgjedhës i ri, por pa gjasa nuk është edhe Zymberi. Përzgjedhës aktual është Mehmet Haxhani, i cili nuk ka konkurruar që të rizgjidhet në këtë post..

K.B.Drita organizon turnuen Agim Rashiti
Klubi i boksit Drita nga Gjilani, me 3 Prill, në palestrën e sportit në Gjilan, do të organizojë turneun përkujtimor ndërkombëtar “Agim Rashiti” në boks. Turneu mbahet nën patronatin e kryetarit te Kuvendin Komunal të Gjilanit, Qemajl Mustafa, në bashkëpunim me Federatën e Boksit të Kosovës. Sipas organizatorëve, në turne pritet të marrin pjesë Bosnja, Mali i Zi, Maqedonia, Novi Pazari, Shqipëria, Tërnoci dhe kombëtarja e Kosovës. Ky turne pritet të tubojë edhe një numër të madh adhuruesish në palestër, ku do të kenë rastin të shohin boksierët më të mirë.

Përfaqësuesja e Kosovës në Brezovicë për përgaditje
Kombëtarja e Kosovës në boks do të filloj përgaditjet për turneun” BoxingONE Championship” e cila nis me 17 prill. Zëdhënësi i Federatës së Boksit të Kosovës, Latif Demolli, bëri të ditur se koha është e shkurtër dhe duhet që të intensifikohen punët që të përgatiten sa më mirë për garat e “BoxingONE Championship”. Kombëtarja e Kosovës për dallim nga edicioni i kaluar kur debutuan në këtë rang të garave, sivjet janë përforcuar me dy boksierë nga Shqipëria. Është fjala për Alban Bermetën (75 kg) dhe Fatjon Sorrën (91 kg). “Patjetër është dashur që të përforcohemi me dy boksierë nga Shqipëria sepse nuk është tashmë më rëndësi vetëm pjesëmarrja, por edhe të dëshmojmë rezultate. Kosova ka pasur traditë në këtë sport dhe këtë do të dëshmojmë sivjet në “BoxingONE Championship”. Objektiv e kemi të fitojmë këtë kampionat dhe për atë edhe po punojmë pa pareshtur. Sidomos duhet falënderuar edhe Departamentin e Sportit të Kosovës, i cili do të ndihmojë në organizimin e përgatitjeve dhjetëditëshe në Brezovicë të kombëtares së Kosovës”, tha Demolli. Kosova meçin e parë e ka në Prishtinë më 17 prill kundër klubit të boksit Galante nga Sllovakia. Boksierët që do të marrin pjesë në përgatitje janë: Fatos Ferizi, Liridon Zeqiri, Shkëlqim Muja, Burim Hasani, Milot Shabani, Bujar Sejdiu, Mehmet Asllani, Burhan Zeneli, Edi Kabashi, Nazmi Kurteshi, Kadri Murseli dhe Jeton Berisha.

Regjistrohet një klub i boksit nga Graçanica
Eshtë regjishtruar K.B. Real Rom në Graçanicë. Ky klub është multietnik lajmërojnë zyrtarët e FboxK-së.

KosovaBoxing.org
24 Mars 2010

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.