RTK

RTKLive
22 Qershor, 2024

Joshua nokauton Povetkinin

2 min read

Wembley Stadium, Londër, 22 shtator 2018 – Anthony Joshua ka arritur të mbroj titujt e kampionit të botës, IBF, WBA dhe WBO duke mposhtur sfiduesin numër një në botë, rusin Alexander Povetkin.

Povetkin e filloi meçin me një furi të madhe duke dashur që sa më shpejt të vije te fitorja kundër britanikut. Ky kërcnim ishte edhe e pritur nga rusi Povetkin. Joshua me një strategji në distancë dhe gjysëm distancë përfitonte në kohë. Povatkin nga raundi në raund sulmonte duke dëshiruar luftën nga afër, kërcnonte vazhdimisht me kroshen e majtë, por që Joshua u mbronte dhe largohej nga synimet e tij. Nga fundi i raundit të katërt u pa lodhja e Povetkin i cili Joshua këtë e dëshironte. Freskia e Povetkin akoma pësoi në raundet pesë dhe gjashtë, ndërsa Joshua filloi të shfrytëzon armët e tij. Dhe rezultati i gjithë kësaj erdhi në raundin e shtatë kur Joshua me një kombinim goditjesh, një në trup, një kroshe të majt duke e lidhur të djathtën e tij të fortë e gjuajti Pvetkinin në dysheme. Povetkin ishte i dërmuar, ai mezi u zgjua. Vazhduan goditjet e Joshuas duke rënë përsëri Povetkin në dysheme e kësaj radhe reagoi gjyqëtari në ring Steve Gray duke ndërprerë meçin. 

Joshua mbetët i pamposhtur (22-0, 21 KO), ndërsa Povetkin (34-2, 24 KO) pësoi humbjen e dytë në karrierë, të parën me nokaut në karrierë.

Artan Vërbica e kishte parashikuar që kjo përballje do të mbyllet me nokaut nga raundi i pestë deri te i teti dhe ashtu doli.

www.kosovaboxing.org
22 shtator 2018

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.