RTK

RTKLive
14 Korrik, 2024

Ilir Canolli – një kick-boxier që premton shumë

2 min read

I lindur me 29 Qershor 1983 në Prishtinë. Karierën e kick-boxierit e filloi me 2004 në diciplinat, Full-Contact, Kick-box dhe Thai-box. Ilir Canolli është pjesë e klubit të kick-boxit, Kosova nga Vushtrria. Nga viti 2004 deri 2007 ka bërë gara vetem në nivel të Kosovës. Sukseset në Kosovë i arrinë qysh me 2004 kur shpallet kampion i Kosovës në Full-Conact. Me 2005 kampion i Kosovës në Kick-box. Falë shkathësive dhe punës së palodhshme nga viti 2008 është bërë reprezentues i rregullt i përfaqësueses së Kosovës. Në vitet 2008 dhe 2009 ka bërë gara vetem në nivelin ndërkombëtare. Në garat ndërkombëtare të mbajtura në Francë në Mars të vitit 2008 – “French Trophy – 2008”  arritë deri në finale. Po në këtë vit në kampionatin botërorë në Berlin të Gjermanisë ka përfaqësuar Kosovën në dicilplinat Kick-box dhe Thai-box ku arriti të bëhet nënkampion i botës në kick-box dhe në Thai-box kampion botërorë në versionin WKA. Përsëri pjesëmarrës në “French Trophy – 2009” ku arritë përsëri në finale të këtij turneu ndërkombëtar. Kulminacioni më të madh si sportiest e arritë vitin e kaluar në Punta Umbria në Spanjë ku kishte konkurrencë të denjë dhe mbron titullin e kampionit botërorë në Thai-box  dhe në kick-box nënkampion botërorë në versionin WKA.

Ilir Canolli sa ishte në kampionat botërorë, kishte rastin t`a takoj njërin ndër kick-boxierët më atraktiv në botë, Ruslan Karaev. Ishte privilegj i tij të takoj një luftar të madh si Karaev. Si duket Karaev ishte për pushime mirpo dashuria për kick-boxin e bëri që aj të përcjell këtë kampionat, por ndoshta ka qenë edhe si pjesë e ndonjë agjenti. Ai e përgëzoi Canollin për titullin e fituar.

Sukseset në kick-boxin amator :
2004 –
Kampion i Kosovës në Full-Contact
2005 –  Kampion i Kosovës në Kick-box
2007 – Nënkampion i Kosovës në Kick-box
2008 – Kampion botërorë në Thai-box – Berlin, Gjermani – versioni WKA
           Nënkampion botërorë në Kick-box – Berlin, Gjermani – version WKA
           Finalist në turneun “French Trophy”
2009 – Kampion botërorë në Thai-box  – Punta Umbria, Spanjë – version WKA
             Nënkampion i Kosovës në Kick-box – Punta Umbria, Spanjë – version WKA
           –  Finalist për herë të dytë në turneun “French Trophy”

Çmimet dhe epitetet :
2008 – Sportisti më i dallur i zgjedhur nga Kuvendi Komunal Vushtrri
2009 –  Kick-boxieri më i mirë nga Federata e Kick-boxit të Kosovës

Artan Vërbica
13 maj 2010

 

19 thoughts on “Ilir Canolli – një kick-boxier që premton shumë

 1. Ilir Canolli te koka Kick-Bokser Mjaft i mire.

  Suksese ne te ardhmen !!

 2. nje falenderim Special i takon edhe treinerit tim Lutfi Menxhiqit per punen , dhe mundin qe ka ber per Muaa

 3. ilir urime veq suksese veq vazhdoj qishtuj se qisi trima i duhen Kosoves :D:P te pershendes nga zemra Binaku

 4. Suksese per te arriturat Ilir , mos u ndal me kaq, e dim qe ke kapacitet per me shku me lart , suksese ne te ardhmen

 5. Urime te perzemrta nga une Ilir. Uroi qe te jesh cdo here me i miri edhe je Nr-1. Vazhdo me punen mos u ndal..

 6. Ilir te deshirojm suksese te metutjeshme , shpresojm qe se shpejti do te shkon k-1 vetem duhet nje perkrahje ma e madhe instutucionale se pa dyshim qe do te mbrrish atje, suksese vllaqko.

 7. Nuk po muj me te gjet ne at renditjen e atyre sportistav ku esht Luani etj… aty e ke vendin Ilir edhe tii

 8. se shpejti de te arrish edhe ne K1 me qet intenzitet qe ke fillu puno vella je 1-shi

 9. Bravo te qoft shook….
  kuptohet gjithqka arrihet me pune, e suksese ne te ardhmen, t’pershendes klb… Shokuu Ilir…

 10. Per Ilirin nuk kemi cka te flasim, flet vete puna e Ilirit dhe sukseset, dihet se ne cfare kushtesh punon, e te kete keto rezultate, por shteti i Kosoves duhet te mendoj per sportist te till qe te ju krijoj kushte, e rezultatet nuk do te mungojn. Iliri eshte nje sportist i mrekullueshem e djale shume i sjellshem dhe i kulturuar, i duhen vetem kushte e rezultatet vetem se do te rriten andaj Ilirit i deshiroj vetem suksese e pune edhe me te madhe, por mos te harrojm duhet te gjithe te apelojm te institucionet perkatese qe te krijojne kushte.

  Ilir vetem perpara e besoj se do te kesh perkrahjen e te gjithe sportedashesve

 11. Flm t’gjithve ne veqanti e falenderoi trainerin me te sukseseshem te Boxit Kosovar Agim Tahiraj, flm shume per vlersimin tend, rrespekt te madh per ty .. i Nderuar

 12. PERSHENDETJE …NUK E DI CFAR TE KOMENTOJ TJETER SEPSE MICT TAN E KAN CEK EDHE ME HERET SE UNE …POR KEMI NJE VLERESIM TE MADH PER ILIRIN DHE NJE RRESPEKT CE AJ E GEZON PREJ NE TE GJITHEVE SEPSE EDHE E MERITON ….ME VJEN SHUM MIR CE KESI DJEMSH KA EDHE KOSOVA NJEHERIT TE UROJ SUKSES TE METUTJESHEM …..DHE JE NJE PERSON CE JA VLEN ….BRAVO

 13. Ilir shum i mir je veq vazhdo te uroj suksese ok shihemi ne 2011 ne ks TUNG

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.