RTK

RTKLive
7 Qershor, 2023

12-vite nga ikja në amshim e trajnerit legjendar Lah Nimani

2 min read

12-vite më parë me 20 Shkurt, ndëroi jetë traineri ynë legjendar, Lah Nimani. Ai vdiç në Oklahoma të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në vitin 1998 Lah Nimani ishte për vizitë te biri tij, Istrefi, në Oklahoma të Amerikës, atëhere filloj lufta në Kosovë dhe ai mbeti atje. Mbas çlirimit të Kosovës, ai ishte një herë në Kosovë ku qëndroi disa javë, mirpo u rikthye në SHBA, për ti rregulluar disa dokumente për pensionin e tij, dhe fati deshti që ai të vdes në SHBA. Dëshira e tij më e madhe ishte  realizuar,  ku Kosova u çlirua.

Bashkëpunimi ynë me Lah Nimanin ka vijuar gjithëmonë dhe kjo mbetet prapë me të birin e tij Istrefin. Lah Nimani para se të vdiste në shenjë rrespekti, kishte sjellur një fotografi për agjencionin Kosova Boxing ku ne me endje e mbajmë në vend të caktuar.

Medaljet e kampionateve evropiane :
Bajram Hashani – (1975 – Katowice, Poloni – medalja e bronzt)
Mehmet Bogujevci – (1977 – Halle, Gjermani – medalja e bronzt)
Aziz Salihu – (1981 – Tempere, Finlandë – medalja e bronzt)
dhe (1985 – Budapest, Hungari – medalja e bronzt)
Sami Buzolli – (1981 – Tempere, Finlandë – medalja e argjendtë)
dhe (1983 – Varne, Bullgari – medalja e argjendtë)
Nysret Rexhepi – (1983 – Varne, Bullgari – medalja e bronzt)

Medaljet e kampionateve botërore:
Mehmet Bogujevci – (1978 – Beograd, Serbi – medalja e argjendtë)
Sami Buzolli – (1982 – Mynih, Gjermani – medalja e bronzt)

Medaljet e Lojrave Olimpike:
Aziz Salihu – (1984 – Los Angjelos, SHBA- medalja e bronzt)

Medaljet e Lojrave Mesdhetare:
Mehmet Bogujevci – (1979 – Split, Kroaci – medalja e artë)
Aziz Salihu – (1987 – Lataki, Siri – medalja e artë)
Agim Latifi – (1987 – Lataki, Siri – medalja e artë)
Fatmir Makolli – (1987 – Lataki, Siri – medalja e argjendtë)
Afrim Majanci – (1987 – Lataki, Siri – medalja e bronzt)

Këto ishin medaljet që i ka fituar me boksier shqiptar, ndërsa vlen të përmendet se Lah Nimani ka fituar edhe shumë medalje tjera me komunitetet e tjera që jetonin në ish-Jugosllavi, e që kanë vlerë të madhe. Ato janë këto:

Sllobodan Kaçar – (1980 – Moskë, Rusi – medalja e artë)
Damir Skaro – (1988 – Seoul, Korea Jugore – medalja e bronzt)

Gjithë këto medalje nuk dojnë koment flasin vetë.

I qoftë dheu i lehtë, Lah Nimanit.

www.kosovaboxing.org
20 shkurt 2020

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.