RTK

RTKLive
19 Maj, 2022

Krenaria e Burgdorf dhe i gjithë popullit shqiptar

1 min read

Vëllezërit Seferi dhe Agron Xhilla kanë shtyrë shumë zvicëran të kthejnë kokën ka populli shqiptar. Kjo është arritë nga një sukses i boksierëve tanë Nuri, Sefer Seferi dhe Agron Xhilla. Jo rastësisht të tre akterët e përmendur kanë marrur çmime dhe dekorime nga qyteti Burgedorf në fund të vitit të kaluar, dhe sot jo vetëm ne shqiptarët jemi krenar për të arrituart e tyre, por edhe zvicëranët. Nuri Seferi është kampion aktual evropian në versionin WBO dhe pas nënshtrimit të operimit, ai pritet që shumë shpejt ti kthehet ringut. Seferi është rrugës së mirë, dhe sukseset e tij në vazhdim vetëm se do të shtohen. Ndërkohë i riu Agron Xhilla pasi fitoi dy tituj të kampionit për të rinjë, WBO dhe IBF, ai do të synoj edhe titullin e tretë të WBC-së me 7 Prill. Nuri Seferi radhitet i 5-ti në versionin WBO në kategorinë “Cruiser” ndërsa në mesin e 15-të më të mirë në WBO, është hyrë edhe Agron Xhilla i cili në rnaglistën e re radhitet i 15-ti. Sukseset e këtyre boksierëve pritet që të rritën edhe më shumë në të ardhmen.

Artan Vërbica
24 Mars 2012

10 thoughts on “Krenaria e Burgdorf dhe i gjithë popullit shqiptar

 1. te nderuar kosovaboxing.org qyteti burgdorf eshten nje qytet i vogel ku sporti nuk eshte shume i popullizuar dhe pak mund i boksiereve tane beri qe te dallohen… me gjith ate sefer seferi ku ja kam percjell te shumten e ndeshjeve dhe menyren se si lufton ne ring ku nuk ka dhen asgje nga se nga cfar thuhet dmth smeriton asnje merit. AGRON DZILA eshte nje shpres e mire por dzila bokson gjithmon atje ku deshiron ay dhe manaxherit te tij dmth ku ka fitore te sigurt.. shikoni statistiken e dziles gjithmon bokson ku manaxheri i tija organizon matchet dhe jan fitore te sigurta per boksirin e tij.. ni herit boksoi dzila ne sllovaki dhe realizoj humbje te pare ku meniherit komentuan se ishte humbje jo e drejt por ne fakt ishte humbje me merit… NURI SEFERI eshte talent dhe boksier i mire dhe mund te arrie edhe me shume.. por mos harroni JETMIR KUQIN DHE HAXHI KRASNIQIN keto jan shpresat dhe te cilet meritojn keto fjal qe shkruhen ne text me larte.. ju falemenderoj per mirkuptimin dhe deshiroj nga ju kosovaboxing.org qe kete koment te beni publike.

 2. Nuk e di se qfar eksperti je ti Ardian, une gjith jeten time e ndjeki boksin, dhe me vjen keq se qfar komenti ke shkruar! Jo qe adhuroj boksin por jom edhe refer dhe gjygjtar i boksit profesionist. Nuri Seferi osht bokseri profesionist ma i miri nder shqiptaret edhe ma i mir se Luani qe ishte! Nuriu nuk pat fatin mu kan ndonje klub te fort pershkak idealit te tij qe asnjeher nuk pranonte me boksu per nje shtet te huaj apo per ta ndrruar emrin e tij (shembull adnan catic/felix sturm) etj. Sefer Seferi ishte disa her kampion i zvicerr si amator dhe ka merita te mbdha. Ata perveq boksin ju duhej me punu gjith diten dhe pastaj me shku per ushtrime, por keto nuk mundesh me marr mend se nuk i din! Sakrificat qe kan ber vllezrit Seferi jon te pa shembull dhe duhej mbeshtejtje morale e jo shkrime banale qe shkruan ti!

 3. O hysen po ti bree, lidhje nuk paske po nuk te vjen marre me than se asht nuria ma i mir si luani, po ky nuri kurr nuk ka fitu internaconal po vetem ka hup po qfa bokseri asht nuri kur ika 30 meqe e gjysen humbje edhe jav dhefsha rrypat kti dziles po 20 rrypa e shkojn kapen fall as ne rangliste te boksit profesjonal nuk jan po lej ma kto muhalife te lutem se vetem ni luan krasniqi e ka pas boksi shqiptar se ka bah emer ne gjith po po edhe ka siguru jeten e ti me para.po shko ma mir meru me naj pun tjeter se lidhe me boks nuk paske

 4. Mir qe ki ti lidhje me kompanin e shqipfolsëve! Mos i ki dajt nga beogradi qe je aq i menqur? Shko ma mir te dajt e tu ku e ki vendin!

 5. Ardian Hysen.
  skeni he burre pse te ofendoni njeri tjetrin, nuk besoj se shkojne ne dobi te sportit kto komente ofenduse, pervec se ja ulin vleren sportit dhe sportisteve!
  ardian sa per Haxhin dhe Jetmir kuqin me vjen keq tet them po nuk qenke fare te boksi jetmiri para nje kohe shum te shkurter humbi ne sllovaki ne raundin e 3. tko. ndersa haxhi krasniqi eshte nje cun shum i sjellshem por sa i perket boksit ay eshte i kufizuar dhe ska fare talent boksi dhe shumicen e ndeshjeve mbi (20lufta) i ka zhvilluar ne boxfabrik münchen (ne ish palestren e tij) dhe pa shikues fare!
  Luan Krasniqi? me mire se une qe e njof Luanin ti mund vetem neper ekranin e tv e ke shiku dhe ke degju! Luani eshte boksieri me i madh shqiptar dhe ketu ke shum te drejte dhe kete kete duhet ta kuptojne te gjith shqiptaret dhe per kete jemi te gjith krenar!
  Nuri Seferi ashtu sic thua ti internacional nuk ka fituar asnje lufte, merr shikoja ato ndeshje qe ka zhvilluar ne gjermani rusi disa vende tjera, kunder boksierve me nam boteror si Taras Bidenko, Denis Bahktov, Marko Huck, Nikolaj Popov, Herbi Hide, Sasha Mitrevski, e shum te tjere dhe do bindesh se si i ka humbur keto ndeshje!
  dhe sa per info Nuriu nga 37 ndeshje ka 6 humbje qe te pa drejta (i jane vjedhur pa ddrejtsisht) dhe jo gjysen sic pretendon ti! o popull ka nuk e ndihmoni sportin dhe rinine shqipetare te pakten mos i shani dhe ofendin se te gjithe jaapin aq sa munden dhe kjo duhet te cmohet dhe jo nencmohet!¨
  me respekt

  ps:
  Artan respekte per ju dhe stafin tuaj qe beni nje pune jashtezakonisht te madhe per boksin dhe sportin shqiptar. Ato qe jane shqiptare te vertete mburen dhe vlersojne shume larte mundin dhe punen tuaj..

 6. me luanin nuk krahasohen me suksese as legjendat aziz salihu memet bogujevci fatmir hashani e tjer.. qe ka 3 her kan marr pjes ne olimpijad e leje ma nuri seferi po lej pollavrat oo hysen se andrra po pashe ti breh far referi nderkomtar ti

 7. Luani separi eshte gjerman dhe jo qe nuk na mbrojti ngjyrat kuqezi por edhe hudhi ne toke flamurin tone kombetar dhe azizit as doren nuk ja ka dhan kur deshi tja uroj fitoren luanit. Azizi si thu ti eshte legjend dhe do te jet! Nese kto mendon ti se nuk jon te sakta pyete azizin vet qysh ishte puna dhe qysh e vlerson Nuri Seferin! Te gjith eksperta jeni!!!!
  🙂

 8. O patriota lene se ka kush meret me analiza e kesi soji. Spo dini as per cka po komentoni. Po folni dicka qe nuk ka ansje kuptim, jo azizi jo luani. Secili njeri e ka vendin e vet dhe meritat e tij. A spo mundeni me nda token e babes a cka, qfare njerz palidhje, jo luani, jo azizii

 9. O vellezer pse ofendoni sportistet? Po te gjith ato qe sportista qe japin mundin e tyre jan per ti vlersuar dhe ko share!
  Mosni o njerez se mekat te nenvlersohet djersa e cdo sportisti.
  Deri sa ne nuk dim te vlersojme te zotin dhe te vetin edhe gjate kohe do vuaje ky popull.
  Respekte per cdo sportist shqiptar

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.