Hën. Tet 26th, 2020

Teofimo Lopez mposht Lomachenkon

1 min read

MGM Las Vegas, 17 tetor 2020 – Teofimo Lopez (16-0, 12 KO) ka bërë senzacionin e radhës duke triumfuar ndaj kampionit botëror Vasyl Lomachenkos (14-2, 10 KO).

Lopez me këtë fitore bëri për vete tre titujt e kampionit botëror, WBA-Super, IBF dhe WBO në kategorinë e lehtë.

Dueli ishte mjaft interesant që nga fillimi. Ndonëse ishte pritur që Lopez të përdor fuqinë dhe goditjet e forta, ndërsa Lomachenko teknikën dhe shpejtësin, Lopez i tregoi Lomachenkos që edhe teknikisht është i përsosur. Loma sikur se e kishte respektuar shumë Lopezin e ri, dhe gjatë gjithë kohës ishte në ikje, kjo edhe rezultoi që tre gjyqëtarët i dhanë fitoren bindëse amerikanit, njëri 119-111, 116-112 dhe 117-111. Të jemi real, ky numërim i gjyqëtarëve nuk duhej të ishte aq i thellë, sepse edhe Lomachenko pati çastet e tij dhe fitoi disa raunde, sidomos u shqua nga raundi i shtatë deri te i dhjeti, por jo mjaftueshëm për tu shpallur fitues. Sipas numërimit tim, Lopez fitoi me 115-113.

Sigurisht që do të kemi revanshin. Lomachenko si një kampion i madh botëror do ti kërkoj revanshin dhe kjo sigurisht që do të pranohet nga kampi i tyre menaxhues, TOP RANK që i menaxhon dy boksierët.

Artan Vërbica
18 tetor 2020

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

RTK

RTKLive
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.

php shell shell indir medyum medyum medyum Rokettube Lidyabet Bahis medyum medyum canlı casino siteleri 2020 trbet Replika Saat viagra sipariş Weed Store detaylı iç temizlik weed for sale taraftarium24 replika saat cialis sipariş lifta fiyat romabet romabet romabet ligobet ligobet ligobet betitbet merit slot slotbar giriş bettingtispter eczaneden viagra siparişi