Die. Sht 27th, 2020

Prizrenasi Edis Tatli me 26 Mars bokson në Helsinki

2 min read

Talenti shqiptar, Edis Tatli do të ngjitet sërish në ring me 26 Mars, në Helsinki të Finlandës. Tatli gjatë karrierës së tij, ka zhvilluar 10 meçe profesionale, ku në të gjitha meçet e zhvilluara ka shënuar fitore. Edis Tatli 10-0 (2 KO) do të përballet me frenqezin, Damien Martin 9-4-2 (3 KO). Kjo luftë do të zhvillohet në gjashtë raunde dhe do ti mundësoj të krijon edhe më shumë përvojë në boksin prefesionist.

Edis Tatli është 23 vjeçar, ka lindur në Prizren. Ai së bashku me familje janë shpërngulur në Finlandë në vitin 1992. Idoli i tij ishte Princ Nasem hammed dhe Antonio Barrera. Karriera e tij e boksierit filloi shumë çuditshëm kur me 2001 ishte për pushime në vendlindje në Prizren. Aty filloi shkollen e boksit tek traineri i mirënjohur nga Prizreni, Bashkim Kabashi. Tatli e kishte edhe ndihmën e trainerëve Avdi Karamani dhe Bejadin Beka. Tatli me vetem dy muaj ushtrime debutoi në boksin amator duke fituar duelin e parë në Pejë e më pastaj në Rahovec. U dashurua në boksin dhe vazhdoi sportin fisnik edhe në Finlandë duke arritur rezultate kulminante. Katër herë kampion i Finlandës për junior, dy herë kampion i Skandinavisë për junior, dhe dy herë kampion i Finlandës për senior. Në vitin 2005 në një turne ndërkombëtar e then hundën duke pauzuar më pastaj dy vite. Rikthehet edhe më i forte se kurr më parë në vitin 2007 duke bërë disa meçe në boksin amator dhe për të kaluar më pastaj në boksin profesionist. Edis Talti bokson në peshën e lehtë dhe ka një rrespekt të madhë në Finlandë. Ai çmohet mjaft shumë atje, dhe po i japin hapsirë të madhe këtij djaloshi. Momentalisht gjendet në shërbimin ushtarak në Finlandë, mirpo i mundësohet që të zhvilloj karrierën e tij profesionale si çdo sportisti tjetër.

Edis Tatli po e çudit adhuruesit e boksit në Finlandë. Lufta e tij do të jetë parameç i boksierit Robert Helenius, i cili në luftën e fundit mposhti ish-kampionin botërorë, Lamon Brewster. Tatli është pjesë menagjuese e klubit “P3 Boxing Oy” i cili menagjohet nga menagjeri Pekka Maki. Kjo mbrëmje do të organizohet bashkarisht me ekipin e njohur gjerman Saurland Event.

Artan Vërbica
24 Mars 2010

2 thoughts on “Prizrenasi Edis Tatli me 26 Mars bokson në Helsinki

 1. PERSHENDETJE,
  DUKE I DESHIRUAR BOKSIERIT PRIZRENAS, EDISIT , SUKSESE NE RING ME 26 MARS, SHPREH DESHIREN PER SUKSES EDHE BOSKIERIT PEJAN SHPETIM SHALA ME DATEN E 28 MARSIT.

  KRENOHEMI QE KEMI DJELMOSHA TE TILLE NE DIASPORE KU PA DYSHIM QE EDHE ATA MBUREN SE JANE NGA KOSOVA DHE QE HAPAT E PARA TE BOKSIT I KANE MARRE NGA ISH BOKSIERET KOSOVAR TASH TRAJNER NE KLUBET TONA.

  SA PER NJOFTIM EDHE BOKSIER TJETER I TALENTUAR PRIZRENAS, MAHMUT GORDA, TASH ME GJENDET NE ZVICER KU ESHTE DUKE USHTRUAR PER NJE KLUB ZVICRAN. SHPRESOJME QE NJE DITE TA SHOFIM NE MESIN E ME TE MIREVE NE EUROPE.

  VEREJTJE:
  I nderuari Artan,
  tek teksi ne shkrimin per Edisin keni gabuar ne mbiemrin e trajnerit Behajdi i cili ka mbiemrin ETEK e jo Beka, besoj se kjo per te ardhmen do te permiresohet.

  Pershendetje dhe respekt per te gjithe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

RTK

RTKLive
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.

php shell shell indir https://phpshell.me shell download https://shelldownload.xyz php shell shell indir Buy Rick Simpson Oil Kenevir Yağı instagram takipçi paketleri twitter takipçi paketleri ankara escort bayan ankara escort kızlar altyazılı porno medyum medyum medyum escort istanbul escort istanbul Rokettube Lidyabet Bahis medyum medyum canlı casino siteleri 2020 jigolo sitesi trbet Replika Saat romabet giriş romabet giriş viagra sipariş bağlama büyüsü ankara escort Weed Store detaylı iç temizlik weed for sale taraftarium24