RTK

RTKLive
26 Shtator, 2022

Nuk e bojkotuan garën, siç e paralajmëruan ?

1 min read

Gjatë fundjavës në Shtip është zhvilluar xhiroja e katërt e kampionatit të Maqedonisë në boks. Edhe pse klubet shqiptare një ditë më parë kishin vendosur që ta bojkotojnë këtë aktivitet për shkak se Kosova nuk është ftuar në “Gongun e Artë”, deri te kjo nuk ka ardhur sepse klubet u paraqitën në ring. Më i suksesshmi nga klubet shqiptare ka qenë “Sindi” nga Struga, i cili realizoi katër fitore: Alban Qura (69kg), Besart Gjetaliu (75kg) Ardi Hani (kadet, 75kg) dhe Fatlum Zhuta. Ky i fundit fitoi pa duel, pasi nuk kishte kundërshtar. Deri më tani nuk ka ardh ndonjë komunikatë nga ndonjëri nga klubet shqiptare, por kjo u pa që klubet tona atje janë joserioze.

Avdyl Salihu
24 Tetor 2010

7 thoughts on “Nuk e bojkotuan garën, siç e paralajmëruan ?

 1. Ku ka seriozitet pash zotin per nje Locke mish japin gjithcka!!
  Pak burra ka shqiptaria!!! Tani ka vetem burreca!!
  Me Respekt nga ILIRIDA

 2. ska lidhje kjo qe shkruan Avdyl ti ke shkruajt prej vetes tende pa e konsultu me asnji klub ne maqedoni nuk ka pas mbledhje te klubeve te boksit as vendim qe te bojkotohet kampionati shtetror i maqedonis pse kosova nuk esht ftu ne gongun e art.
  Mundet te bojkotohet turneu GONGU e i ART e ska logjik te bojkotohet komplet kampionati ather ne shqiptaret e maqedonis duhet ti mbyllim edhe klubet pse kosova nuk u paska ftu ne nji turne privat te k.b SKOPJE nese KOSOVA pranohet ne AIBA e EABA e nuk thiret ne turnet e boksit ne maqedoni ather kan problem maqedonet me klubet shqiptare a keshtu me ligj po na mbyllin gojen po thojn nuk jan te pranuar ne EABA e AIBA E jo qe kemi diqka kunder kosoves po na thojn ja shqiperia ka cdo her ftesa dhe po mer ftes ne gongun e art se jan te pranuar ne AIBA e EABA
  Kosova shpressojm te pranohet ne eaba a aiba e te mar pjes ne lojra olimpike kampionate botroroe e europiane e jo tash ne shqiptaret te futemi ne fitne e te zihemi ne mes veti pse nuk e paska thir dukovski kosoven ne turneun e tij privat gongun e art pihhhh me respekt Naser Haruni traier i klubit boksit SHKUPI

 3. Nuk eshte arsyetim se Kosova nuk eshte e pranuar ne AIBA dhe EABA, kjo nuk don koment. Avdyli nuk ka mujt kete send me imagjinu vet dhe me shkrru, mirepo klubet shqiptare po them ne thojza jane treguar shume te dobta ne kete aspekt. Vazhdoni dhe garoni me Maqedonasit, mirepo kjo nuk ka qene e drejt. Te kishit bojkotu ju, ndryshe kish me qene …

 4. Naser me gjith respektin qe kam ndaj teje, ti e din se une gjithmon te kam perkrah ne cdo aktiviteit keshtu qe sosht mir me than se kam imagjinu, edhe kam shkru ka mendja ime, se une me boks nuk merna qe 1 vjet, po tan jeten tem e percjelli boksin, po edhe me gazetari jam shum me pervoj. Mua vet me kan thir ne telefon Fikret Aliti (antari i vetem shqiptar ne Federaten Maqedone) dhe Faton Salihu kryetar i klubit boksit Cair, dhe me kan than se kan vendos se bashku me Sindin e Struges, dhe Kumanoven te bojkotojn garen, pra kampionatin e Maqedonise. Dhe ata me luten mua te te kontaktoj ty dhe te ves se a do i perkrahesh ne qellimin e tyre. Ti ndoshta se ke kuptu mir se qka te kam pyet edhe me the se po do i perkahi nese ata vendosin qe te bojkotojn garen. Ndoshta ke mendu se ata e kan pas fjalen per Gongun e Arte, po sa e di une per kete aktivitet skemi na perfaqesus shqiptar perveq Fatlum Zhutes, keshtu qe logjikisht skemi qka e bojkotojm ate gare. Une spo tham qe je fajtor, ndoshta osht mosmarveshje, por prap mendoj se duhet te bojkotohen te gjitha garat deri sa ta ftojn Kosoven ne kete aktivitet. I njejti rast ka qen vjet me sportin e mundjes, pra Maqedonia nuk donte ta ftonte Kosoven ne Margaritarin e Maqedonise, mirepo u zgjuan te gjitha klubet shquptare dhe maqedonasi spati qare pa e pranu Kosoven. Ti i ke dhan Kosoves shum, si ne aspektin luftarak edhe ne perkahje sportive, mendoj se je nje organizator i shkelqyer, prandaj boje hapin e pare dhe mbledhi edhe njeher klubet shqiptare dhe me shkrim ti drejtoni federates. Nga ana tjeter, perkrahje te plot te garantoj do kesh edhe nga mediat shqiptar ne Maqedoni, Ja une do te merem me kete qeshtje.

 5. me klubin sindi nga struga faton salihu nuk ka pas kontakte fare kjo esht vetem nje shpifje e kote nga gazetaret e pa pune….

 6. A eshte shpifje a realitet, kjo nuk eshte qeshtje e gazetarve apo personave qe kan deklaruar keto fjal. Megjithat mendoj se klubet shqiptare ne Maqedoni duhet bere presion ma te madh Federates, sepse ne jemi shtet, edhe nese sna perkrahin ne shquptaret kush do te lobon a thua per ne!!!.

 7. Faton Salihu un nuk jam ne komision te lustrimit ti paraqes tradhtaret dhe patriotet. Nuk e kum fyer apo ofenduar as ni klub mu me daten 20 tetor 2010 mu ka paraqit Fikret Alit i vetmi antar shqiptar ne Federaten e Boksit te Maqedonis dhe me tha qe nuk e pranojn Kosoven ne Gongun e Art dhe me tha qe te shtunen duhet ta bojkotojm kampionatin ekipor te Maqedonis tha qe kam biseduar me klubet sidnin dhe kumanoven dhe duhet te bisedoj edhe me shkupin e pash si pozitive dhe te arsyshme mendimin dhe thash se edhe ne e bojkotojm.
  Ne gazeten koha e re jam degjuar dhe jam takuar e kam treguar qe ne nuk marim pjes do ta bojkotojm kamionatin i tregova gazetes koha e re ate qe biseduam me Fikretin aty gazetari e thiri ne tel Fikretin dhe e pyeti se a osht ashtu siq i kam tregu pastaj e thiri klubin e boksit shkupi dhe i tregoj ato qi ja tregoj Fikret k.b shkupi tha nese e bojkotojn gjith edhe ne e bojkootjm dihet per Kampionatin e Maqedonis e jo per Gongun e Art sepe nuk kemi pjesemares aty perveq Fatlum Zhutes i cili osht Bokseri ma i mir ne Maqedoni.
  Kosova ka te drejt te mer pjes ne Gongun e Art se ky turne nuk osht mo i zhivko dukovskit dhe i k.b skopje po i Federates te boksit te Maqedonis pai qe veq federat mun te ket turen te EABA AIBA.
  Kosova ka mar pjes ne turneun ne tuzel te bosnes “Hakija Turlaliq”.ky turne osht i EABA AIBA.
  Me rspekt.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.