Mar. Sht 29th, 2020

Grooves mposht Eubank Jr me vendim unanim

3 min read

Mançester Arena, Mançester, Angli, 17 shkurt 2018 – George Grooves (28-3-0, 20 KO) ka arritur sonte ta mposht Chris Eubank Jr (26-2-0, 20 KO) me vendim unanim pas 12-raundeve.

Tre gjyqëtarët vlerësuan fitoren e Grooves, Howard Foster me 117-112, Stephen Gray 116-112 dhe Mallcom MacDonald 115-113.

Me këtë fitore Grooves mbrojti titullin e kampionit të botës në versionin WBA, brezin “Super-WBA” duke siguruar edhe finalen e turneut “World Boxing Super Series” të “Trofeut Ali”. Tani Grooves do pret fituesin e gjysëmfinalës së tjetër që zhvillohet javën e ardhshme me 24 shkurt në Nurnberg të Gjermanisë ndërmjet gjermanit Juregen Brahmer dhe anglezit Callum Smith.

Në këtë duel erdhi në shprehje menquria e Grooves i cili nga fillimi pati qetësinë dhe konceptin, me të cilin arriti fitoren. Eubank Jr që nga fillimi ishte i nervozuar dhe shikonte që me luftë nga afërsia të mbyllë meçin, por këtë nuk e arriti.

Dy raundet e para i fitoi Grooves, ndërsa në të tretën Eubank Jr nga pakujdesia dhe hyrja mbrenda e pakontrolluar dëmtoi duke e çarë arkadën e syrit të djathtë. Në raundin e katërt Eubank Jr hyri me vrull sidomos disa herë duke dashur ta godas me aperkat, por Grooves i vëmendshëm arriti ti shmangej duke poentuar me direkte të sigurtë duke i pamundësuar edhe një herë Eubankit. Pas përfundimit të raundit të katërt Grooves udhëhiqte me 40-36.

Raundi i pestë ishte raundi i parë i fituar nga Eubank Jr. Ai ishte më i qetë dhe arriti disa herë ta dërgoj Groovesin në kënde duke e goditur herë pas here saktë. Eubank Jr ishte më i mirë por akoma jo sa duhej.

Në raundin e gjashtë sërish Eubank Jr dominoi. Ai i mbylli distancën Groovesit dhe gjuajti disa kombinime të bukura. Grooves në këtē raund humbi balancin. Eubank Jr insistonte të hapë edhe më shumë Groovesin duke e ditur se e ka vështirë të fiton me pikë sepse kuptoi se ka humbur raundet e para.

Raundi i shtatë u karrakterizua me shumë kapje ku pati shumë kapje të egra. Eubank Jr dëshironte luftë nga afërsia ndërsa Grooves përsëri me menquri i shmangej. Raund i barabartë.

Raundi i tetë ishte më i bukuri i kësaj përballje. Dueli zhvillohej ngushtë dhe në 30 sekondat e fundit përballja bëri të zgjoj gjithë adhuruesit në këmbë. Pas raundit të tetë Grooves udhëhiqte me 78-75.

Raundi i nëntë ishte i Eubank Jr. Ai shpërtheu dhe dha shumë goditje, sidomos duke goditur me një aperkat të fortë ku çuditërisht Grooves u mbajtë. Ky raund i takoi Eubankit Jr.

Gjakosja e Eubank Jr ndikoi shumë në shpërqëndrimin e tij. Në mes të raundit të dhjetë gjyqëtari Michael Alexander thirri dy boksierët duke i qortuar për mënyrën e boksimit dhe sidomos për infioritetin e Grooves që i ikte boksimit. Raund mjaft i vështirë për tu gjykuar.

Raundi i 11-të i takoi Grooves. Ai me kundërsulme arriti ta fitoj raundin. Eubank Jr u mundua mjaft por jo mjaftueshëm për të fituar raundin.

Raundi i fundit i takoi Eubankit Jr. Ai dha disa goditje por ishte e vështirë të nakautohet Grooves. Ai e kuptoi se ka humbur përballjen dhe për këtë arsye sulmoi aq shumë, ndërsa Grooves priti fundin.

Sipas vlerësimit tim Grooves fitoi me 116-114. Disa e quajnë fitore kontraverze të Grooves, por edhe statistikat e meçit tregojnë qartë se Grooves ishte më i mirë.

Artan Vërbica
18 shkurt 2018

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

RTK

RTKLive
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.

php shell hacklink shell indir https://phpshell.me shell download https://shelldownload.xyz php shell shell indir Buy Rick Simpson Oil Kenevir Yağı instagram takipçi paketleri twitter takipçi paketleri ankara escort bayan ankara escort kızlar altyazılı porno medyum medyum medyum escort istanbul escort istanbul Rokettube Lidyabet Bahis medyum medyum canlı casino siteleri 2020 jigolo sitesi trbet Replika Saat romabet giriş romabet giriş viagra sipariş bağlama büyüsü ankara escort Weed Store detaylı iç temizlik weed for sale taraftarium24