RTK

RTKLive
31 Janar, 2023

Gjithçka gati për turneun “Qershori i Lirisë”

3 min read

Foto : Avdush Cakaj

Grand Hotel, Prishtinë, 10 Qershor 2011 – Sot në ambientin e Hotelit Grand në Prishtinë u mbajt konferenca për media lidhur me turneun ndërkombëtar të boksit amator “QERSHORI I LIRISË”. Ky turne do të organizohet nga klubi më i trofeshëm shqiptar në boks, KB. Prishtina. Këshilli organizativ i përbërë nga Dibran Fylli, Faton Ramadani, Fatmir Makolli, Agim Tahiraj dhe Artan Vërbica, folën për rrjedhjen e këtij turneu që do të mbahet në kryeqytet me datën 12 Qershor në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve nga ora 15:00. I pari që mori fjalën ishte kryetari i këtij këshilli dhe njëri nga icijatorët e themelimit të këtij turneu, Dibran Fylli, i cili theksoj : “E përgëzoj grupin që arritëm ta bëjmë këtë turne. Klubi i boksit Prishtina ka merituar një turne kësisoj, sepse të arriturat e Prishtinës jo vetëm në Kosovë por edhe në ish-Jugosllavi kanë qenë të mëdha duke arritur të fiton pesë herë titullin e kampionit në Ish-Jugosllavi. Po ja dhurojmë këtë turne kryeqytetit dhe klubit boksit Prishtina, sepse e meriton” theksoi Fylli. Më pastaj fjalën e mori zëvendës kryetarja e Komunës së Prishtinës e Departamentiti për Rini, Sport dhe Kulturë, Valbona Gashi.  Ajo tregoi se Komuna e Prishtinës me kënaqësi ka futur këtë turne në kuadër të festave të Qershorit dhe në vazhdim do të jetë nën patronatin e kryetarit të komunës së Prishtinës, Isë Mustafa. Poashtu njeriu që punoi me përkushtim të madh dhe që me ndihmën edhe të tij të madhe që ky turne mori këtë kahje, Agim Tahiraj foli disa fjalë duke theksuar se pos boksit cilësor që do të ketë me 12 Qershor, organizatori do të ndaj edhe dy mirënjohje “Post Mortem” për dy veprimtarët e mëdhenjë të boksit që nuk jetojnë më, trainerin legjendar të boksit tonë Lah Nimani dhe gazetarin e boksit, doajenin Fehmi Sejdiu. “Do të nderohen dy njerëzit më të mëdhnjë që dhanë shumë për boksin tonë, trainerin Lah Nimani që ndërtoi breza e breza, që sot krenohemi ne me te, dhe gjithashtu gazetarin e boksit Fehmi Sejdiun i cili për 32-vite nuk ju nda kurr boksit të Prishtinës” theksoi Tahiraj. Për çiftet foli kryeredaktori ynë Artan Vërbica i cili krahas boksierve më të mirë tregoi se turneun do ta madhështojnë edhe shtetet fqinjë Shqipëria, Maqedonia dhe Mali i Zi. “Shpresoj të ketë boksier cilësor, krahas më të mirëve në Kosovë, do të ketë edhe boksier kualitativ nga Shqipëria, Maqedonia dhe Mali i Zi. Më vjen keq që kampionati evropian në boks do të fillon me 15 Qershor në Ankara të Turqisë dhe nuk kemi mundur ti sjellim disa nga reprezentuesit më të mirë të kombëtarëve, por prapë shpresoj se publiku do të kënaqet me boks cilësor” theksoi Vërbica.

Turneu do të fillon të dielen me 12 Qershor në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë nga ora 15:00.

Shpend Ahmeti
10 Qershor 2011

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.