Foto : Kosovaboxing.org
Bernë, Zvicër, 20 Gusht 2011 – Boksieri ynë nga Gjakova, Arnold Gjergjaj po vazhdon me ritëm drejt sukseseve duke radhitur fitoret. Ai mbrëmë në kryeqytetin zvicran e kishte përballë boksierin nga Hungaria Ferenc Zsalek 9-20-1 (1 KO) të cilin e mposhti me diskualifikim në raund të gjashtë. Gjergjaj 12-0 (7 KO) dominoi meçin të cilin e kishte të parin në 8-raunde. Ai në pesë raundet e para krijoi distancë të lart të pikëve ku të tre gjyqëtarët e vlerësuan me nga 50-45 në të mirë të boksierit tonë. Raundi i gjashtë ishte i fundit pasi Zsalek nuk ishte i gatshëm të vazhdon ku për herë të katërt hodhi gomën mbrojtëse nga goja, dhe pastaj gjyqëtari në ring Pier Alain Schnerberger e diskualifikoi. Gjergjaj ishte parashikuar të boksoj me çekun Tomas Mrazek, por ky i fundit nuk u paraqit dhe në momentin e fundit u ndrrua me hungarezin Ferenc Zsalek. Duelin e radhës Gjergjaj pritet ta zhvilloj me 3 Shtator. Meçi i Gjergjaj dhe Zsalek ishte parameç i Yves Studer dhe Siarhei Khomitski të cilën përfundoi me barazim.

Shpend Ahmeti
21 Gusht 2011