Arnold Gjergjaj këtë të premte me 19 prill në Stamboll të Turqisë do të dyluftoj për titullin “EBU-External”.

Gjergjaj (32-2-0, 24 KO) përballë do të ketë turkun vendas, Umut Camirkan (11-0, 11 KO), i cili është i pamposhtur. Dueli do të jetë mjaft interesant, ku shpresojm që Gjergjaj ti shfaq humbjen e parë boksierit turk. 

Gjergjaj më parë ka fituar titullin EBU-External në vitin 2014 duke mposhtur me nokaut në raund të nëntë boksierin boshnjak, Adnan Rexhoviq. Ai pastaj mbrojti titullin kundër rusit Denis Bekhatov duke e mposhtur me vendim unanim pas 12-raundeve. Dhe tani Gjergjajt sërish i vije një mundësi që të dyluftoj për titullin e kampionit evropian për shtetet e jashtë Bashkimit Evropian.

www.kosovaboxing.org / 17 prill 2019