Vitali Klitschko ka mbrojtur titullin e kampionit botërorë të versionit WBC kundër Kevin Johnson. Për kampionin e dyfishtë botërorë kjo ishte mbrojtja e tretë e titullit botërorë. Ai gjatë këtij viti zhvilloi tre lufta me Juan Carlos Gomes, Chris Arreola dhe Kevin Johnson dhe ky është një sukses i madh ...