Enj. Gus 6th, 2020

Analizë: Pacquiao nuk duhet të jetë i mundur për të mbetur mbret

3 min read

Nëse vitin e kaluar në drejtim të boksit botërorë dhe nga skena botërorë është e shqetësuar nga fushata historike e Manny Pacquiao, kjo tashmë ka dalë me një skemë me dyluftimet që vijnë para muajit Qershor -Pacquiao/Clottey dhe Mayweather/Mosley- dhe një konfrontim të mundshëm të fituesit më vonë këtë me 2010.

Thyerja e rekordeve kërcënohet për paraardhësit të tij të fundit, pesha e lehtë, numri 1 në botë. Ai quhet Manny Pacquiao. Pacquiao tashmë në rrugë pas fitores me  Miguel Cotto, ka nënshkruar për t’u përballur me Jozueu Clottey. Ai mbanë postin e luftëtarit, kryeministër në botë, pike për pikë, që është e natyrshme për Pacquiao pasi është kampion aktual, Ai tashmë ka dy vite rresht që të është gjuajtësi më të mirë në ringjet e boksit dhe vitet e kaluara kanë një plan që gjithashtu të jetë edhe këtë vit. Floyd Mayweather ka për qëllim për të ndaluar atë, siç e quajnë Express aziatikë.

Pacquiao synon fitore ndaj Clotey javën tjetër dhe pret fituesin Mosley ose Mayweather më 1 Maj ? Disa, halucionistë dhe historianët, që flasin për titullin, është bërë nga një qelibar e çuditshme dhe ka veti të veçantë. Së pari,  bartësi nuk mund të jetë kështu përveç nëse ju humbni një betejë. “Pacman nuk mund të ndihmojë që të jetë më i mirë i  botës, pa i mundur njërin nga fituesit e 1 Majit. Kështu ka qenë gjithmonë” thonë të gjithë analistët botërorë.

A është kjo, me të vërtetë? Kush ka hartuar një manual i cili rregullon se si një kampion për gjysmë kile kile? Gjithashtu, një shirit ose brez të sigurojë që bartësi i dallimit të cilët kanë ngrënë Robinson, Tyson, De la Hoya?
Ne duhet të kujtojmë se që nga viti 1990, kemi pasur tetë burra si mbretërit e për renditjen pike për pikë Julio César Chávez, Pernell Whitaker, Roy Jones, Oscar de la Hoya, Shane Mosley, Bernard Hopkins, Floyd Mayweather dhe Manny Pacquiao. (Shënim: të gjitha këto renditjet janë marrë nga revista Unaza.) Ne do të shohim, nga shembujt e mëposhtëm, që këta kampionë, në disa raste, nuk kishin humbur asnjë luftë me lidershipin e saj për renditjen pike për pike.

Dhe në qoftë se humbjet janë aq të rëndësishme për të përcaktuar nëse një numër 1, pikë për pikë, apo jo, pastaj mos harroni Sugar Ray Robinson, një karakter i cili ishte krijuar nga termi “kile e gjysmë kile”, e cila ka humbur disa herë dhe ishte i detyruar për të rifituar titullin e tij katër herë. Në qoftë se, siç thonë disa, humbjet ishin aq bindës, atëherë Ray Robinson nuk do të jetë më i miri në atë kohë.

Manny Pacquiao, me sa duket, nuk duhet domosdoshmërisht të jetë i mundur për të humbur maskën e tij  për të mbetur mbret. Është e thjeshtë, karriera e tij e cila nuk do të jetë e mirë përgjithmonë, mund të jepem të tjera të larguara ose të vendosë të fluturojë lartë, të paktën për disa muaj. Kjo është arsyeja pse, duke mposhtur Clottey, Pacquiao mund të mbajë statusin e tij, deri më 1 Maj. Fituesi Mayweather ose Mosley, dhe më në fund njëri prej tyre do të rrëmbejë kurorën. Mosley-Mayweather ose kushdo që fiton këtë luftë. Unë nuk e di se kush do të jetë fitues dhe a duhet të jetë brenda disa muajsh, duke marrë kontrollin nga Pacquiao.

Cesar Pancorvo
1 Mars 2010

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

RTK

RTKLive
Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.