RTK

RTKLive
1 Dhjetor, 2022

Analizë: Mungesa joserioze, mosbesimi i Abraham i dha fitoren Dirrell

2 min read

Cesar Pancorvo
1 Prill 2010

Është pak i trishtuar nga humbja, kështu ndihet tash Arthur Abraham. Kjo nuk ishte një përmbledhje nga humbja kundër Andre Dirrell në kuadër të gjiros së dytë “Super Six”. Jo vetëm për mënyrën e skualifikuar, por të gjithë duke pasqyruar urryer, ai kishte kryer dhe e dënoi atë, fjala është për Dirrell. Para se lufta të fillonte, Abraham ishte favorit, ku konsiderohej më i miri në turne, por kryerjen e tillë mungonte një goditje për Dirrell. Nuk i shkoi ashtu siç e kishte paramenduar. duket se gjermani i improvizuar, i ka rënë një re, ku ai humbi.

Abrahim ishte dhe është i gatshëm për t’u përballur me të gjithë, por u duk se ai ishte shmangur. Ai ishte në gjendje të fitojë rripin e kampionit botërorë vetëm dy vjet pasi të bëhet një boksier profesionist dhe e mbrojti atë shumë herë, për një dekadë e gjysmë para se ka kuptuar se suksesi duhet të mbahet.. Fitorja e tij mbi Edison Miranda janë nënvizuar si më e mirë e atyre viteve. Edhe pse ai ka fituar vendin e tij si pretendent kryesor , ai është konsideruar meTaylor dhe Pavlik ndër më të mirët.

Ndryshe nga Felix Sturm, i cili ende nuk ka lodhur duke u injoruar dhe djali i dashur i familjes. Abrahimi është marrë aq seriozisht se ajo duhet të shmanget. Pra, ajo ishte hakmarrje, pesë muaj më parë, kundër Jermain Taylor, i cili fitoi me “Knock-Out” Abrahimi si hakmarrje duke marrë nga pronari i tij me shpirt injorohet, si hakmarrës për karrierën e tij të mundshëm dhe tani i ndodh edhe atij diçka sikur Taylorit.

Tani me ndryshimin e gjeneratës : Andre Ward, Andre Dirrell dhe Karl Froch japim gjasat të fitojnë turneun “Super Six” mirpo nuk anashkalohet edhe Mikkel Kessler i cili mund të rikthehet me një fitore në luftë për titull sërish.

Mungesa serioze e drejtë e Abrahimit, i cili ishte ndëshkuar siç duhet, nuk i krijuam, për fat të mire dhe Dirrell, tani ndjehet mirë. Dëme të vërtetë, megjithatë, i bëri Abrahami vetit, kjo nuk ishte menduar për të arritur një sukses të madh legjitim. Ai tregoi mosbesim të frustruar. Pra i kishte lënë boks kundërshtari i tij? A nuk është më mirë për të humbur një vendim për të humbur me përjashtim, pas hidhërimit? Një boksier, mbi të gjitha, nuk duhet të besojnë në aftësinë e vet?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.